Wpis z mikrobloga

@inko-gnito: dlaczego? przecież jak masz rekuperację i np. pompę ciepła to w ogóle nie musisz robić kominów, konserwacja to chyba akurat mały problem wymiana filtra raz na jakiś czas?
@inko-gnito a orientujesz się kolego jak działa wentylacja grawitacyjna w domu ocieplonym steropianem 20cm i z oknami 3 szybowymi

Jeden znajomy twierdzi że w takim domu wentylacja tradycyjna w ogóle nie działa...

Nie siedzę kompletnie w temacie wentylacji i rekuperacji i mam mentlik w głowie
W projekcie kupionym z arhona mam przewidzianą wentylację grawitacyjna i taką najchętniej bym zostawił
@Heninger: u mnie w projekcie była wentylacja mechaniczna, a zrobiłem grawitacyjną.
Nie wiem jak działa wentylacja grawitacyjna w domu ocieplonym styropianem 20cm i z oknami 3 szybowymi. To zależy głównie od pory roku i od tego jak szczelny masz dom, okna, drzwi. Zawsze możesz zamontować w kilku oknach tzw. nawiewniki. Tylko proponuję nie montować ich w sypialni/salonie.
z tymi kominami to bzdura.


@inko-gnito: ponieważ?

Za to dochodzi prąd, nawilżanie powietrza, czyszczenie, konserwacja...


@inko-gnito: No jak się chce mieć sprawną wentylację w domu to niestety, nie ma nic za darmo. Albo siedzisz w smrodzie, albo płacisz więcej za ogrzewanie, albo korzystasz z wygód jakie daje mechaniczna wentylacja.

dlaczego? przecież jak masz rekuperację i np. pompę ciepła to w ogóle nie musisz robić kominów,


@pwcr: niektórzy nie ogarniają,
a orientujesz się kolego jak działa wentylacja grawitacyjna w domu ocieplonym steropianem 20cm i z oknami 3 szybowymi


@Heninger: odpowiadając na Twoje pytanie (nadal szukam jednego artykułu który to wszystko przystępnie opisuje).
Aby wentylacja grawitacyjna działała musisz mieć:
- komin
- nawiew powietrza
- odpowiednie warunki atmosferyczne takie jak wiatr i różnica temperatur gdzie najlepiej aby na zewnątrz było zimniej niż w budynku.

Teraz opis, komin prosta sprawa, nawiew powietrza to
@pwcr: jeśli nie masz PC, to musisz mieć komin. Jeśli masz garaż, to musisz mieć komin do wentylacji. Do okapu też potrzebny jest komin (nie zawsze, ale jednak). Poza tym sama czerpnia i wyrzutnia w rekuperacji wygląda jak kominek wentylacyjny.
jeśli nie masz PC, to musisz mieć komin.


@inko-gnito: a to Ci nowość, nie wiedziałem, że do paneli na podczerwień potrzebny jest komin. Ale ok, nie czepiam się. W przypadku gazu komin nie musi być murowany, można go wypuścić przez ścianę.
@Heninger: Ale turaj nie ma znaczenia grubość izolacji. Jak masz i 5cm to tak samo blokuje przepływ powietrza. Jeżeli masz możliwość montażu rekuperacji, to rob, ewentualnie puść nawet same rury. Jest firma co dajesz plan domu, robią ci projekt a ty kupujesz rury. Montaż to 2 popołudnia.