Wpis z mikrobloga

1497 + 1 = 1498

Tytuł: Kiedy umieram
Autor: William Faulkner
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★

29/52

Kiedy umiera Addie Bundren, jej mąż oraz dzieci postanawiają zrealizować jej ostatnie życzenie i pochować ją obok dawno nieżyjącej rodziny w mieście Jefferson. Wydarzenia, które dzieją się podczas tej wędrówki każą zastanowić się nad jej prawdziwym sensem.

Jak to u Faulknera, jest to trudna i wymagająca lektura. Autor często (chociaż nie tak często jak we "Wściekłości i wrzasku") stosuje technikę strumienia świadomości, która łączy opis prawdziwych wydarzeń z bieżącymi, pogmatwanymi odczuciami i myślami bohatera. Sama akcja nie jest aż tak skomplikowana, ale strumień świadomości połączony z mnogością postaci oraz licznymi retrospekcjami utrudnia śledzenie fabuły. Zresztą autor też w niezrozumiały sposób rozwleka niemiłosiernie w zasadzie mało istotne wydarzenia, a te prawdziwie ważne przekazuje bardzo skrótowo i enigmatycznie. Miałem wciąż wrażenie, że w potoku nieważnych myśli czasem mimowolnie pomijam fragmenty, które popychają fabułę do przodu.

Książka raczej z tych co się ją uwielbia albo bardzo nie lubi. Faulknerowi dam już spokój, chociaż "Wściekłość i wrzask" zdecydowanie mogę polecić.

Ocena oddaje moje czysto subiektywne odczucia po lekturze.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Dziadekmietek - 1497 + 1 = 1498

Tytuł: Kiedy umieram
Autor: William Faulkner
Gat...

źródło: comment_16289282632ZQxINikDNifL6MCATdzhE.jpg

Pobierz
  • 2
Chciałbym dopytać, jak działa tag bookmeter. Można po prostu przyjść z ulicy, założyć konto na Wykopie, kliknąć w link do „tego skryptu”, napisać coś o książce, którą niedawno się czytało i opublikować post, niepostrzeżenie włączając się w bookmeterową społeczność?