Wpis z mikrobloga

Mirki, takie pytanie, bo jest już po 16 i księgowi nie odbierają.

Pierwszy raz założyłem w życiu #jdg z powodu przejścia na #b2b i teraz mam problem przy wystawieniu pierwszej faktury.

Byłem w urzędzie skarbowym i powiedzieli mi że na razie mam zwolnienie z VATu bo pierwsza działalność i nie muszę póki co też składać wnioski VAT-R, bo moje przychody nie przekroczą 15k zł na fakturę, co jest zgodne z prawdą, więc nie muszę być sprawdzany na białej liście.

No i problem mam teraz taki, że nie wiem jaki VAT wybrać na fakturze którą wystawiam firmie.
Mam linię usługa , sztuk 1 i potem jest wybór ile procent.
Pytałem się znajomych z firmy to jedna koleżanką wystawia zawsze 0% a kolega zawsze wpisuje 23% i teraz bądź tu mądry, nie wiem które wybrać.

Doradzili byście coś?

#it #ksiegowosc
  • 12
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@FIGUS97 też może ktoś z Was ma kontakt do księgowej/ego która może objaśnić na czym polega prowadzenie JDG i wystawianie faktur za jakieś nieduże pieniądze, takie naprawdę nieduże.
  • Odpowiedz
@FIGUS97: jeżeli nie zarejestrowałeś się do jako czynny podatnik VAT przez VAT-R, to jesteś zwolniony z VAT i na fakturze w ogóle nie powinno być żadnych informacji związanych z VAT (powinieneś wystawić fakturę bez VAT, dawniej nazywaną "rachunkiem").

Stawka 0% to coś innego niż podmiotowe zwolnienie z VAT.
  • Odpowiedz
@FIGUS97: stawka VAT "zw." to również coś innego niż twój rodzaj zwolnienia :) Jeżeli e-mikrofirma nie pozwala wystawić faktury całkowicie bez informacji o VAT, to możesz skorzystać z innego programu, np. https://www.fakturowo.pl/wystaw i tam wybrać "Faktura (bez vat, dawny rachunek)". Wtedy żadnych stawek w ogóle nie podajesz.
  • Odpowiedz
@FIGUS97: też co do limitów, to możesz wystawić fakturę powyżej 15k zł bez VAT będąc podatnikiem zwolnionym. Limit podmiotowego zwolnienia z VAT to 200 tys. zł w skali roku i dopiero po jego przekroczeniu musisz się obowiązkowo do VATu zarejestrować.
  • Odpowiedz
stawka VAT "zw." to również coś innego niż twój rodzaj zwolnienia :)


@neobooks: jakto? zw to zw - zarówno przedmiotowe jak i podmiotowe. Prawidłowe jest w tym przypadku wystawianie faktury z zw. Można (ale nie trzeba) dopisać podstawę, czyli Art 113 ust 1 i 9.

Limit podmiotowego zwolnienia z VAT to 200 tys. zł w skali roku i dopiero po jego przekroczeniu musisz się obowiązkowo do VATu zarejestrować.


@neobooks
  • Odpowiedz
@FIGUS97: jak nie masz pojęcia o prowadzeniu działalności to dla świętego spokoju idź jutro do jakiegoś biura księgowego i popytaj/podpisz umowę bo będziesz zaraz kary płacił. 12 dziś to już ZUS i tak się byś spóźnił, a pit masz do 20 więc zdążysz, nie rób nic na pałę bo przepadniesz w tym kraju.
  • Odpowiedz