Wpis z mikrobloga

Siemka Mireczki, potrzebuje pomocy. Moj komp staruszek jest juz na wyjsciu i planuje zlozyc sobie cos przyszlosciowego tak zeby bylo jak najbardziej przyszlosciowo na jak najlepszym budzecie.

Co bede przekladac ze starego pieca?
-GTX960 4GB (bez rewelacji ale na najblizszy czas mi wystarczy, jak moze za rok czy dwa ceny spadna to bede patrzec w kierunku czegos w stylu 3060 czy 3070, zobaczymy)
- jezeli sie da to zasilacz FSP500-60GHN. Jezeli sa tu jakies przeciwwskazania to prosilbym o sugestie.

Co planuje kupic i dlaczego?
- Jonsbo UMX3 (tu jestem prawie zdecydowany bo aktualny midi tower jaki posiadam musi zostac zmniejszony a wydaje mi sie ze buda pod stricte microATX bedzie najlepsza opcja w moim przypadku)
- Ryzen 5 3600 (dlugo sie zastanawialem sie czy isc w Intela czy w AMD. Tu kieruje mna fakt ze chce wziac plyte B550, ktora teoretycznie w przyszlosci lyknie nowsza generacje prockow AMD wiec "nieduzym" kosztem bede mogl zrobic upgrade gdy wjedzie juz grubsza grafika)
- MSI B550M PRO-VDH WIFI (potrzebuje bezprzewodowej lacznosci niestety. Co do samego mobo to po researchu wydaje sie miec bardzo dobry stosunek ceny do tego co oferuje no i jak wspominalem wyzej jest B550 wiec patrzymy przyszlosciowo)
- GOODRAM 16GB (1x16GB) 3200MHz CL16 IRDM X Black (wydaje sie niezla opcja cenowo, do tego 1 kosc wiec w przyszlosci moge wjechac z 2ga na 32gb gdyby zaistniala taka potrzeba)
- Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 (potrzebuje dysku bo w aktualnej budzie mam chyba pierwsza generacje cruciala 2,5" 128gb i do tego jakis ultra stary HDD wiec zal byloby to przekladac. Co do samego dysku - wydaje mi sie ze tutaj akurat lepiej kupic raz a dobrze niz oszczedzic kilkadziesiat zlotych i miec wolnejsze predkosci odczytu/zapisu)

No i teraz licze na wasza wiedze i pro tipy, co kupic, czego nie, na co zwrocic uwage, czy lepiej jednak isc w intela, czy zastapic jakas czesc, czy mi odbilo ze chce stary zasilacz uzyc itp. itd., jestem otwarty na wszystkie sugestie ʕʔ

#pcmasterrace #komputery #gry
mki_one - Siemka Mireczki, potrzebuje pomocy. Moj komp staruszek jest juz na wyjsciu ...

źródło: comment_1628368338WeVPhP15JNCt1Q8Lecm6Bs.jpg

Pobierz
  • 14
@mki_one procek spoko. Mam i nie narzekam. O ile dobrze pamiętam to chyba lepiej pracują kości w parach. Zresztą jak nie, zamierzasz wkładać 64 to 4x8 by wystarczyło :) co do m2, to spoko wybór ale rozważał bym jakiegoś HDD albo ssd 1-2 Tb na magazyn danych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mki_one: 2 kości >= 4 kości >>>>>>>> 1 kość
Dlatego nie weźmiesz jednej tylko dwie.

i5 11400f będzie faktycznie dużo lepszym pomysłem jak wspomniał @Jacob_seven

Zasilacz da sobie radę dopóki nie zrobisz upgrade karty graficznej do wspomnianego RTXa 3060 itd. itp.

Skoro chcesz taką obudowę to ciężko wybić ją z głowy, w końcu z jakiegoś konkretnego powodu wybrałeś właśnie taką.

Chłodzenie > Pasta termoprzewodząca. Czy pójdziesz w Ryzena czy w Intela
@XkemotX @Jacob_seven: Na ten moment i5 faktycznie i5 jest szybszy. Kwestia tylko czy jakbym w przyszlosci robil upgrade takiego ryzena to nie wyjde na tym lepiej bo sensowne MoBo B560 sa calkiem drogie.

Co do obudowy - chodzi tu w duzej mierze o rozmiar, ta wydaje sie byc najmniejsza jaka udalo mi sie znalezc, ktora pomiesci mATX i grafike do 320mm (czyli z tego co rozumiem jakis wariant high endowej grafiki
mkione - @XkemotX @Jacobseven: Na ten moment i5 faktycznie i5 jest szybszy. Kwestia t...

źródło: comment_1628371698lZEGkkvkJjJv4U07gRVAxF.jpg

Pobierz
Dysk spoko, ale zahacza o high-end.


@XkemotX: Taaa - https://www.pepper.pl/promocje/dysk-ssd-samsung-980-1-tb-m2-421218. Zwykły Samsung 980 to dysk bez DRAMu, raczej z niższej półki, który co najwyżej może łapać się na wyższe ceny, bo Samsung ma dobrą renomę w dyskach, a część ludzi może myśleć, że 980 to coś lepszego od 970 Evo. @mki_one: Natomiast fakt faktem, ze nie odczujesz zmiany dysku na SN550, czy A2000. Ja bym raczej powiedział, że szkoda
@Jan_K: Co racja to racja, slotow m2 za duzo nie ma wiec moze faktycznie szarpne sie na jedna z opcji, ktore proponujesz w wersji 1tb jezeli budzet pozwoli.

Co do czasu to pali/nie pali - w przeciagu najblizszego miesiaca chcialbym to poskladac do kupy. Pepperek regularnie sledzony ale nie ta konkretna grupa, bede miec na oku, dzieki!

Tak na prawde nie wiem co rozwazam. Tyle ile wyczytam po opiniach i zobacze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jan_K: @mki_one: Pójść w B560 bo obsłuży RAM szybszy niż wolne 2666mhz. Jaki to już musisz zdecydować sam, trzyma cię budżet, dużo opcji nie ma.

Teraz ten zestaw ma dużo większy sens. Najtańsza bardzo dobra B560 to Asrock B560(M) Steel Legend. Wszystko taniej to w sumie to samo, wybierasz markę która ci się podoba albo według opinii czy ceny, ten MSI będzie w porządku, podstawowa B560, nic więcej i nic
No i dyski SSD na SATA (te dobre) są w sumie droższe od podstawowych M.2 NVME, patrz MX500 względem A2000 czy SN550, dziwne ale dobre dla konsumenta czasy xD


@XkemotX: Patrzę na ceneo i 1TB SN550 jest 10 zł droższy (czy to najtańsza możliwa oferta, czy druga kolejna - na morele), A2000 ma tylko jedną tańszą opcję na allegro. Oczywiście SN550 był do dostania za mniej niż 400 zł, ale na
no i jak wspominalem wyzej jest B550 wiec patrzymy przyszlosciowo


@mki_one: no tak srednio z tym przyszlosciowo, skoro zaraz amd wydaje nowe Ryzeny na nowy, zupelnie inny socket am5... Intel aktualnie jest znacznie lepszym kierunkiem. Przy zmianie proca i tu i tu musisz wywalac mobo