Wpis z mikrobloga

Ostatnia była dyskusja o budowie domów szkieletowych i często padał argument

"Take domy to nie na nasz klimat!"


I mnie to bardzo zaciekawiło, bo sam jestem dyletantem w temacie ale mam pytanie do was: dlaczego nie na nasz klimat?
Przecież takie domki są standardowe dla całej Skandynawi, chyba nawet stamtąd się wywodzą. To skoro zdają ezgamin w klimacie norweskim to czemu nie u nas?
Przecież pogoda w Norwegi chyba też nie rozpieszcza xD Czy coś pominąłem?

#budownictwo #budowadomu #budowlanka #budujzwykopem
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Passer93: to bledny argument bo w wielu miwjscach sie buduje z drewna i jest ok. Mysle ze trafniej bylo by powiedziec ze nie na nasz region i chodzi mi o stosunek ceny drewna do ceny cementu. U nas cement jest tani i latwo dostepny a dobre drewno ma srednie ceny ani bardzo wysokie, ani bardzo niskie. Sa miejsca gdzie cementu jest malo a duzo dobrego taniego drewna, jak np w
  • Odpowiedz
@Passer93: Może wynika to z tego że właśnie w Polsce klimat jest cieplejszy ale jednak wilgotny. Przez większość część roku duża wilgotność powietrza. W zimie na zmianę mróz i odwilż, mokre jesienie i wiosny. Latem upały co w przypadku niektórych szkodników przyspiesza ich rozwój nawet pięciokrotnie.
W takiej norwegii jak mróz złapie jesienią to trzyma do wiosny
  • Odpowiedz
@Passer93: Słyszałem nieraz takie Januszowe teorie, że jak jest dom murowany, to jak go nagrzejesz, to "trzyma ciepło". I owszem, jest to prawda, ale nikt nie bierze pod uwagę, że najpierw trzeba go nagrzać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@phty:

W takim Bergen pada pewnie 90% roku i domy też są drewniane.


To skoro ani temperatura ani wilgoć nie jest problemem, to co nią jest poza jakością drewna? xD
  • Odpowiedz
@Passer93: domy murowane wynikają z umiłowania tradycji. Szarość zaprawy podkreśla naszą polską codzienność. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak zupełnie serio, to dostęp do fachowców, a co za tym idzie ich cena. Ściany murowane postawi średnio ogarnięta w temacie osoba (są nawet filmiki na yt jak to robić prawidłowo), drewno natomiast jest materiałem na którym trzeba się znać. Kwestia również zmiany pokolenia inwestorów. Nasi pradziadkowie budowali z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Passer93: Jakość drewna na pewno, kupić u nas porządny jakościowo, suchy, wysezonowany materiał jest trudno. Poza tym chyba inna jest kultura budowania, u nas stawiało się domy "na wieczność", duże bo wielorodzinne, wysokie.
Ale to moje gdybanie, chętnie bym się dowiedział jaki jest prawdziwy powód.
  • Odpowiedz
@Passer93 drewno w Skandynawii też jest głównie importowane, przynajmniej w Norwegii w której mieszkam, tutaj za to nie ma pustaków a beton jest drogi bo do produkcji nie ma pisaku tylko głównie kruszona skała.

Jedynie co widzę jako argument to że w Polsce są duże amplitudy temperatury, domy szkieletowe szybko się nagrzewaja i szybko stygną, ale jak pogoda jest stabilna to nie ma takiego problemu, no i wszystko na koniec rozbija
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BardzoNormalny: Pytanie, dlaczego po okresie domów z płazów od razu przeskoczyliśmy do murowanych, przecież i w Skandynawii i w USA można też było murować. A im więcej budowli szkieletowych tym więcej fachowców. Domy szkieletowe owszem buduje się inaczej ale nie jest to przecież kosmiczna wiedza tajemna. Polecam na jutubie poszukać Larrego Hauna, fajny cykl w którym pokazuje jak stawia się dom szkieletowy praktycznie w parę osób.
  • Odpowiedz
@Passer93: właściwie to współczesna technologia domów szkieletowych pierwotnie wywodzi się z kanady, gdzie w 1832r. postawiono w ten sposób magazyn (oczywiście od tego czasu przeszła sporą ewolucję). Nie odpowiem Ci, czemu szkieletówka miałaby "nie być na nasz klimat", bo nie widzę ku temu argumentów, ale faktycznym problemem jest brak rzetelnych wykonawców, nierozumiejących tej technologii. To nie łopatologiczne układanie pustaków/cegieł (choć i tak budowlańcy powinni umieć obliczyć punkt rosy) tylko bardziej
  • Odpowiedz
Czytałem gdzieś opinię, że z tym klimatem to chodzi o to, że w Polsce w zimę temperatura się wacha w granicach zera. I ściana ci non stop zamarza i odmarza (w dzień masz + w nocy -). W Skandynawii jak masz zimę to zewnętrzna powłoka ściany jest ciągle w mrozie, i granica zera masz jakoś w środku izolacji. Nie wędruje Ci na zewnątrz ściany.
Dobrze zrobiona ściana wytrzyma takie wahania wilgotności, ale
  • Odpowiedz
@BardzoNormalny: @Passer93: dokładnie. Jeszcze 70 lat temu mało kto murował domy. Większość była drewniana łącznie z stodołami i oborami. Do dziś we wsiach stoi mnóstwo drewnianych domków. Podlasie i rejony otwartych okiennic albo takie zakopne itp.
Zmianę mogła zapoczątkować polityka i masowa produkcja cementu w prl. Ludzie brali to co było dostępne i tanie.
  • Odpowiedz
@Passer93: pewnie dlatego ze takie przyzwyczajenie, dostępność drewna itd.
W stanach jeszcze dodatkowo domy się często przebudowuje.
Nie zmienia to faktu że domy murowane są lepsza technologią, prostszą w wykonaniu, wybaczającą błędy. U nas także tańszą ze względu na brak dobrych ekip szkieletowych. Ekipy w Polsce dodatkowo budują w technologii szkieletowej sprzed 20 lat. Jakaś tragiczna wełna, masa OSB itp.

A ostatnia kwestia to to że dom murowany jest dużo
  • Odpowiedz
A ostatnia kwestia to to że dom murowany jest dużo bardziej przystosowany do naszego klimatu.


@Djelon: No i właśnie tego dotyczy moje pytanie, co to znaczy xD

Dlaczego domy szkieletowie sprawdzają się w klimacie norweskim a nie polskim?
  • Odpowiedz