Wpis z mikrobloga

zastanawiałam się nad przeniesieniem się na macbooka z 6 letniego peceta z windowsem, aczkolwiek chciałabym się upewnić czy w ogóle to ma sens i czy nie mam jednak celować w jakiegoś pierwszego lepszego lapka z okienkami? laptop byłby potrzebny tylko do rzeczy uczelnianych (autocad i tym podobne, office, jakieś programowanie) i codziennego użytkowania.
#macbook
  • 16
  • Odpowiedz
@flululuk: mam macbooka do pracy i prywatnie, nie zamienie już nigdy na windows. Ale u mnie głównie to programowanie więc nie wypowiem się na temat office itp. Brak office może sprawiać ci problemy, ja używam głównie .txt tylko.
  • Odpowiedz
@flululuk: ja zmieniłem nowego laptopa z okienkami na używanego macbooka pro 3 lata temu. Macbook do tej pory działa bez problemów a z tymi windowsowymi laptopami zawsze coś się działo.
Autocad, archicad, photoshop itp działa bez problemu na applu
  • Odpowiedz
@prytozord: o, to mnie uspokoiłeś tym autocadem, bo właśnie nie byłam pewna czy on na macu działa, a z tego co już się zdążyłam zorientować i poczytać, to na m1 dosyć ciężko jest z zainstalowaniem okienek na wirtualce i żeby to w ogóle jakoś sensownie działało
  • Odpowiedz
autocad i tym podobne, office, jakieś programowanie


@flululuk: Jakie programowanie? Generalnie Mac na uczelnie to ryzyko.
Licz się z tym, że na studiach zdarza się instalować programy, które na MacOS zwyczajnie nie istnieją.
Office 365 masz w wersji online w razie czego. Autocad nie wiem.
+ idź do sklepu i zobacz jak taki MacBook działa i czy Ci to pasuje. Mnie się np nie podoba touchpad (ale ja jestem wybredny).
  • Odpowiedz
Programowanie to Backend (larva) i front (js + jakiś framework)


@NoToTenTego: Do webdev zdecydowanie M1 - większość programów już jest dostosowana, jeżeli kupisz za 6 miesięcy będzie jeszcze lepiej. M1 kładzie w niektórych realnych przykładach kładzie nawet i9 przy nieporównywanie dobrej kulturze pracy. Ogólnie prędzej czy później programiści (a już kilku takich jest) bardziej skupiają się na optymalizacjach pod M1 niż bulid dla intela.
  • Odpowiedz
@NoToTenTego: Do webdev też - chociaż ja głównie korzystam z edytora Nova od Panic (tylko front).

Sporo też robię w Affinity (grafika) i tam M1 działa tak świetnie że używanie na Intelu nie ma już sensu. Sporo w tym zasługi "unified memory" - masz SoC który współdzieli pamięć nie potrzebujesz kopiować miedzy pamięcią hosta a GPU a robią warstawa pixeli na GPU, wektory i tekst na CPU - pamięć jest pod
  • Odpowiedz