Wpis z mikrobloga

Mircy, chce zbudowac sobie w domu system zbierajacy dane o temperaturze oraz wilgotnosci w kazdym pomieszczaniu. Trzymac te dane na jakims serwerze i udostepniac jakies dashboardy (jakas grafana albo cos podobnego).

I teraz pytanie jak zrobic to najlepiej i przy okazji w miare tanio, myslalem zeby zrobic jakies proste uklady bazujace na tym czujniku:
https://botland.com.pl/czujniki-multifunkcyjne/1886-czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-dht11-modul-przewody.html

Calosc byl umiescil na jakims prostym mikrokontrolerze (np. jakies ESP32 lub cos w ten desen, z mozliwoscia ewentualnej dalszej rozbudowy o nowe ficzery) , do tego zasilanie z paluszka, potem zamknac to w jakas kostke z drukarki 3d i po prostu polozyc w kazdym pomieszczeniu. Co jakis ustalony interwal wysylalbym sobie wartosci pomiarow z id urzadzenia.

Tylko ze jak patrze na ceny to wychodzi mi ze kosztowaloby mnie to z 60-80zl za pojedyncze urzadzenie. Do tego musze utrzymac jakis wlasny serwer. Dlatego zastanawiam sie czy taniej i prosciej nie bedzie kupic sobie takich mierniczkow z xiaomi po 28zl:
https://allegro.pl/oferta/xiaomi-mi-czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-2-9400061169?reco_id=70753cdd-ea65-11eb-9d92-ecf4bbe93170&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

Minus jest tego taki ze nie mam takiej kontroli nad tymi pomiarami, pewnie nie wystawiaja zadnego API zeby moc sobie potem rysowac wlasne wykresy, z wlasnym interwałem i jakims zakresem historii.

Ktora opcja lepsza? Albo w ogole moze ktos poleci cos takiego co bedzie lepsze od tych co wymienilem?

#elektronika #arduino #raspberrypi #majsterkowanie #smarthome
  • 15
  • Odpowiedz
@Burkhard: Ja używam mnóstwo esp8266 z przeróżnymi czujnikami, wyświetlaczami, diodami. Wszystko komunikuje się po zwykłym HTTP, nie trzeba używać MQTT czy innych wynalazków do prostej komunikacji ale jest to wygodne.
  • Odpowiedz
@Burkhard: Najfajniej jak masz Home Assistant + czujniczki (polecam mimo wszystko zigbee - esp + czujnik zje Ci tego paluszka w mig - przetestowane i zostało na starej ładowarce usb - a kupiłem resztę wlasnie xiaomi plus bramka zigbee. Minus jest tego taki, ze zigbee odświeża przy zmianie temperatury a esp po wifi praktycznie ciagle raportuje)
A do wykresów grafana :)

  • Odpowiedz
@Burkhard: Jeżeli wystarczy ci temperatura w stałych miejscach to ds18b20 po kablu. Jedno esp easy obsłuży ci 12 takich czujników. Jeżeli jednak potrzebujesz wilgotności, to zigbee (np tuya, sonoff, xiaomi). Do tego potrzebujesz bramkę. Ja nie miałem szczęścia do dht. Wszystkie się wieszały. Potem spiąć to w Home Assistant z grafaną, Domoticz itp na jakimś rpi albo terminalu typu dell wyse itp i masz namiastkę smart domku :)
Ostrzegam - straszny
  • Odpowiedz
Minus jest tego taki, ze zigbee odświeża przy zmianie temperatury a esp po wifi praktycznie ciagle raportuje


@Sliv3r: a po co Ci ciągły raport skoro temp się nie zmienia? Lepiej mieć info tylko przy zmianie. Mniej prądu wtedy idzie na urządzenie które ma być energooszczędne.
  • Odpowiedz
@Burkhard: Ja używam tych termometrów od Xiaomi, są tanie, dość precyzyjne, bezprzewodowe i mają wyświetlacz . Udostępniają one odczyty przez BLE (Bluetooth Low Energy). Potrzebujesz tylko serwera z BLE, żeby odpytywać je o parametry. Ja to robiłem na RaspberryPi Zero W (~50-60zł) i bez większych problemów to działało. Teraz mam je spięte przez HomeAssistant i polecam.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby rozwiązanie było tanie, energooszczędne, albo chcesz tylko tylko mierzyć
  • Odpowiedz
@ksiak: Czyli dokładnie tak jak napisałem wyżej ¯_(ツ)_/¯ ja na zigbee mam 5 termometrów i jeden robiony samodzielnie na esp z wifi - dlatego mam porównanie :)
  • Odpowiedz
@Sliv3r: Mój rekord 2x18650 jakieś 4Ah, stabilizator LDO, esp8266, wysyłanie pomiaru co 30sek, program napisany tak że połączenie do sieci i wysyłka danych trwa ~140ms, akumulator starcza na około 2 lata ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przy ZigBee ten sam akumulator pewnie starczył by na 10 lat
  • Odpowiedz