Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (280)

Ukraina
Politico nakręciło kolejną aferę z pewnymi ciekawymi wątkami. W środku napiętych negocjacji z Berlinem w sprawie NS2 administracja Bidena "prosi" przyjazny kraj, aby milczał na temat swojej sytuacji. Urzędnicy amerykańscy sygnalizują, że zrezygnowali z wstrzymania projektu Nord Stream 2, a teraz starają się powstrzymać szkody, zawierając wielką umowę z Niemcami. Jednocześnie urzędnicy administracji po cichu wezwali swoich ukraińskich odpowiedników do powstrzymania się od krytyki zbliżającej się umowy z Niemcami dotyczącej gazociągu - taką wersję potwierdziły cztery osoby znające przebieg rozmów. Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że upublicznienie sprzeciwu wobec nadchodzącej umowy może zaszkodzić stosunkom dwustronnym Waszyngton-Kijów, podają te źródła. Urzędnicy zaapelowali też do Ukraińców, aby nie omawiali z Kongresem potencjalnych planów USA i Niemiec. Wysoki rangą urzędnik administracji zakwestionował to doniesienie, zauważając, że sytuacja jest bardziej zniuansowana, ale odmówił podania dalszych szczegółów na temat rozmów urzędników amerykańskich z ich ukraińskimi odpowiednikami.
Źródło

Projekt umowy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2 przewiduje obowiązek zastosowania sankcji i innych środków odstraszających w przypadku, gdyby Rosja próbowała wykorzystać gazociąg jako broń przeciwko Ukrainie. Oczekuje się, że Niemcy będą musiały podjąć działania w przypadku zastosowania przez Kreml szantażu gazowego wobec Ukrainy lub przeprowadzenia agresji militarnej na Ukrainę oraz wezwać do działań na szczeblu unijnym, w tym sankcji na rosyjski eksport energii. W ocenie projektu, określono to jako ustępstwo Angeli Merkel, ponieważ zawsze nalegała, aby każdy kraj sam podejmował decyzje.
Źródło

Białoruś
Komisja Konstytucyjna podsumowuje dziś wyniki swojej pracy. Jej przewodniczący, szef Sądu Konstytucyjnego Piotr Miklaszewicz, oficjalnie ogłosił dziś proponowane ograniczenia dla prezydenta Białorusi. Zaktualizowana Konstytucja proponuje ustalenie ograniczenia, zgodnie z którym jedna i ta sama osoba nie może sprawować prezydentury dłużej niż przez dwie kadencje. Jednocześnie zaproponowano podniesienie granicy wieku dla kandydatów na prezydenta. Teraz można objąć stanowisko głowy państwa w wieku 35 lat. Zaktualizowana Konstytucja proponuje podniesienie wieku do 40 lat.
Źródło

Litwa
Odkąd staliście się wspólnikami podstępnej zbrodni, niestety prawie nikt z was nie otrzyma statusu uchodźcy politycznego – ostrzegł minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis migrantów, którzy rozważają wyjazd na Litwę w celu ubiegania się o azyl. Żaden z migrantów przybywających przez Białoruś w ostatnich tygodniach nie otrzymał jeszcze azylu politycznego. W ubiegłym roku na Litwie status uchodźcy otrzymało 80 cudzoziemców.
Źródło

Łotwa
Prezydent Egils Levits wzywa Ministerstwo Finansów do powołania grupy roboczej do oceny zmian w systemie podatkowym w odniesieniu do osób samozatrudnionych i pracujących w niepełnym wymiarze godzin, zauważając, że ważne jest, aby ludzie nie ucierpieli na zmianach i ich dochody nie zostały zmniejszone. Prezydent stwierdził wcześniej, że potrzebne są dostosowania w reformie podatkowej dla samozatrudnionych i zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Od 1 lipca weszło w życie prawo, że minimalny przedmiot obowiązkowych składek kwartalnie wynosi 1500 euro, dlatego za pracowników ogólnie ubezpieczonych należy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 170 euro.
Źródło

Estonia
Wrak MS Estonia ma znaczne uszkodzenia „zmiażdżenia” w dużej mierze na prawej burcie, mówi szef estońskiej strony niedawnego wspólnego śledztwa z udziałem szwedzkiego zespołu. Centralna część statku leży na twardej skale, a dziób i rufa na miękkiej glinie. Pełne wyniki wstępnego badania będą dostępne dopiero pod koniec przyszłego roku, jednak do tego czasu główne śledztwo, które ma rozpocząć się na wiosnę, jeśli będzie kontynuowane, potrwa kilka miesięcy.
Źródło

Polecam:

W ostatnich miesiącach wydarzenia w narodowym ukraińskim koncernie naftowo-gazowym Naftohaz wzbudziły rosnące zaniepokojenie opinii publicznej. W kwietniu spółka państwowa przeszła dramatyczną zmianę w zarządzie, która wydawała się podważać rolę Naftohazu jako flagowej reformy ładu korporacyjnego na Ukrainie. Nagła zmiana kierownictwa nastąpiła natychmiast po wiadomości, że Naftohaz odnotował roczną stratę w wysokości 700 mln USD. Było to znacznie poniżej oczekiwanego zysku w wysokości 420 mln USD prognozowanego w rocznym budżecie na 2020 r., który został zatwierdzony zaledwie kilka miesięcy wcześniej w grudniu 2020 r., kiedy wyniki finansowe za większą część okresu były już jasne.
Artykuł Atlantic Council
Ład korporacyjny Naftohazu jest narodowym priorytetem Ukrainy

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • Odpowiedz