Wpis z mikrobloga

Ostatni meldunek z Najdorfa. Ostatnia partia chyba najłatwiejsza z całego turnieju - taka mieszanka głupich podwałek i fajnych taktycznych strzałów. Dwa najciekawsze pokazałem na diagramie - w pierwszym z nich białe wygrywają wymianę, w drugim dają mata w 2. Ogólnie polecam zajrzeć do partii, bo jak obiecałem, udostępniam wszystkie swoje notatki z Najdorfa. Pewnie powinienem je porozdzielać, żeby w ogóle było to strawne, ale co tam XD

Link do wszystkich partii

Ostatecznie kończę turniej z 4/9 i 117 miejscem. Generalnie jestem zadowolony, bo zakładałem niższy wynik (3-3,5 pkt). Jest to w sumie też wynik, który daje mi nadzieję, że jesienią, przy jakiś słabiej obsadzonym turnieju, uda się zrobić normę na II-kę.

Następne posty z turniejów (jeśli nagle mnie nie najdzie ochota na coś jeszcze) za miesiąc. Z Ustronia powinienem zrobić lepsze fotki niż z Najdorfa XD

#szachy
Siwek97 - Ostatni meldunek z Najdorfa. Ostatnia partia chyba najłatwiejsza z całego t...

źródło: comment_1626629987VTASxny8ez45lxj51aCLbc.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@Siwek97: jak to możliwe, że prawie zdobyłeś normę na 2. kat czyli 1800, jeśli średni ranking twoich przeciwników to około 1200 i wykręcałeś z nimi wynik ~50%?
  • Odpowiedz
@Darros: Ranking FIDE i ranking PZSzach (aka kategorie) to dwie różne rzeczy - więc można mieć np. FIDE 1100 i PZSzach 1800. Średni ranking PZSzach na tym turnieju miałem 1740, do tego -40 za zrobienie 4/9 (właściwie ranking PZSzach bardziej traktuje to jako 4.5/10, bo liczysz, jakbyś doliczał remis z samym sobą) i wyszło 1700 - na normę do II-ki potrzebowałbym 1800. To jest głupi system, który odziedziczyliśmy po przyjaciołach ze
  • Odpowiedz
@Siwek97: czyli większość tych chłopaków miała wysokie kategorie, ale niski ranking fide?
Jak jeszcze grałem na turniejach to ranking fide i pzszach mniej więcej ze sobą korelowały i np ktoś z 1 kat miał fide zazwyczaj w przedziale 1900-2100 itp, ale widzę, że te rankingi bardzo się rozjechały teraz
  • Odpowiedz
@Darros: do pierwszej kategorii szachowej jest całkiem łatwo się dostać - pierwszą kategorią która ma jakiekolwiek powiązanie z rankingiem FIDE to kandydat na mistrza, bo musisz zrobić 3 normy + posiadać ranking minimum 2100 o ile dobrze pamiętam ;)
  • Odpowiedz