Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: podpisujesz umowę z agregatorem na warunkach jakie ten Ci zapewni. Jakie to będą warunki to nie wiadomo.

Moim zadaniem najkorzystniejsze będzie pobieranie energii w punkcie B w tym samym momencie gdy A produkuje wtedy będzie można liczyć na 80-90%. Ale do takiego rozliczenia nie wiem czy ktoś technicznie będzie w stanie się przygotować w ciągu najbliższych 5 lat. Jeśli czas nie będzie się pokrywał to wydaje mi się że będzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: Myślę, że technicznie jest to jak najbardziej do ogarnięcia. W przemyśle takie rozwiązanie jest dostępne już teraz.
  • Odpowiedz
@Mirkomil: podobno w Polsce tracimy 12% energii na przesyle. Rozumiem że oprócz samej energii jeszcze utrzymanie i rozbudowa infrastruktury kosztuje. Ale jeśli chce komuś 100km przesłać live energie, czyli dokładnie w tym samym momencie ja produkuje a on zużywa to nie powinno to kosztować więcej niż 20%.

@qerda: no jest ale pomiędzy przemysłem a strzechą jest duża różnica. Chodzi o to ze te liczniki inteligentne które drugi raz już próbują
  • Odpowiedz
@zibizz1: opłata dystrybucyjna wynika z taryfy i cennika. Obecnie wynosi około 0,21zl/kWh. Natomiast sam prąd kosztuje około 0,37 zl/kWh. Więc jeśli prąd będzie rozliczany w 80% a przesył w całości to realnie będzie około połowy zabierane.
  • Odpowiedz
Czyli wychodzi na to że lepiej teraz założyć większą instalacje aby w przyszłości móc wykorzystać ten prąd również na pozostałych nieruchomościach? Czy po prostu później dołożyć paneli jak wejdą nowe przepisy?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: Jasne, zgadzam się. Jeśli chodzi o liczniki to pewnie wystarczą obecne dwukierunkowe ze zdalnym odczytem. Rozliczenie na podstawie danych 15-minutowych byłoby dla rynku konsumenckiego wystarczające. Nie da w stanie zagwarantować, że liczniki będą cały czas "online", więc rozliczenie powinno opierać się o dane zbierane w dłuższych interwałach a nie na żywo. Tak czy siak licznik zostanie w gestii OSD, więc ostatecznie odbiją to sobie w abonamencie.
  • Odpowiedz