Wpis z mikrobloga

@Rozpierpapierduchacz: zkwp zezwala na wydanie psa w 7 tygodniu życia, hu kiers
Z drugiej strony, jeśli ktoś jest ogarnięty, z naciskiem na JEŚLI, to ma szanse przeprowadzić psu lepszy socjal niż hodowca, który często ma na to #!$%@? lub robi to po łebkach.
@Rozpierpapierduchacz: @matra: To wszystko zależy od szczeniaka! Hodowca przed decyzją wydania powiedział, że suczka jest bardzo silna i żywiołowa.
Szczeniaki od tygodnia jadły samodzielnie, bo matka już je "odrzuciła". Po przyjeździe do domu nie miała lęku separacyjnego, a noce były spokojne, z przerwami na zabawy.
Dla ścisłości - jutro skończy 9 tygodni, gdy została wydana miała 7 tygodni i 4 dni. Gdybym wiedziała, że tak się będziecie czepiać, to wcale bym nie podawała ile ma :P
@Inevera: czepiać? Po prostu jestem zaskoczona, bo dobra praktyka mówi o 8 tygodniach, a co lepsi behawioryści stawiają na 12 tyg (jeśli hodowla robi dobry socjal). Spotkałam się z wydawaniem psa w 7 tyg właściwie tylko w przypadku słabych hodowli lub psów służbowych, gdzie nie obchodzi cię za bardzo socjal z psami, a jak największe nakierowanie na przewodnika.

No i nie chodzi o to, co pies je, czy bycie silnym i
@matra: jak wyżej, pewnych rzeczy nie nauczysz psa samemu, chyba że masz już ogarnięte stado w domu... Według mnie to jednak trochę loteria, jak bierzesz psa tak wcześnie. Z jednej strony masz szanse na bardzo mocną więź z psem i dobry socjal "miejski", a z drugiej możesz mieć problemy na linii pies-pies
@r__k: to wszystko co opisujesz jest kluczowe do 6 tygodnia, potem już nauka działa dwutorowo - z jednej strony wciąż stado, z drugiej strony powolne oddzielenie od niego, ale powolne, dlatego 8 tygodnie imo jest bezpieczniejsze.

Imo 7 tygodni nie ma większego znaczenia dla psa, tylko właśnie to co się robi i jak się robi, ale to jak napisałam - trzeba wiedzieć. Jak ktoś nie wie, to ma pecha i problem.
@matra: no to prawda, dokładnie o to mi chodzi!
Ja nie wiem, czy znam hodowlę, która by to robiła tak naprawdę porządnie, dlatego nie ma się co martwić, tylko adoptowane pjeski, przynajmniej jakby co, to nie ja #!$%@?łam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@r__k: wiesz co, ja tam oceniać nie będę, ale jak widzę ogródek z przeszkodami dopasowanymi do szczeniąt, albo jakieś baseny z piłkami, #!$%@? w mieszkaniu, psy chodzą po różnych fakturach, wsadzane w pudełka, tunele uj wie co, albo są brane gdzieś w pola, w różne ciekawe dla nich miejsca, to ja propsuję mocno. No ale mało tego :(

to nie ja


@r__k: cwaniara xd
@matra: @r__k: Dodam jeszcze, że u munsterlandera nie ma różnicy między 7 a 8 tygodniem i jest to opinia wielu hodowców z forum tej rasy, ufam ich doświadczeniu. Zaleca się branie szczeniaka właśnie w tym wieku, żeby odkręcać jego ewentualne braki w socjalizacji.