Wpis z mikrobloga

  • 23
1256 + 1 = 1257

Tytuł: Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi.
Autor: Kacper Pitala
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★★★★

Książki popularnonaukowe czytam rzadko, a po tę sięgnąłem głównie ze względu na osobę autora - "ten mądry z tvgry.pl" jakiś czas temu otworzył jeden z najbardziej angażujących w swojej tematyce i przystępnych dla przeciętnego odbiorcy kanałów na YouTube, a książka "Jak to wyjaśnić?..." wydaje się być jego naturalnym przedłużeniem.

Kacper Pitala w swojej książce przybliża nam pewne prawa i zasady, za pomocą których jesteśmy w stanie znaleźć orientacyjne odpowiedzi na trudne pytania z zakresu fizyki, biologii, a nawet psychologii. Znajdziemy w niej rozważania m.in. na temat rozmiarów kosmosu, istnienia barw, ludzkiej świadomości i względności czasu. Chociaż zagadnienia te na pierwszy rzut oka rysują się jako bardzo trudne i w dużo bardziej profesjonalnym ujęciu wciąż wydawałyby się być dla człowieka niezaznajomionego z naukami ścisłymi absolutnie czarną magią, autor opisuje i tłumaczy je w sposób prosty, przystępny i zrozumiały dla każdego. Będzie to bardzo dużym plusem dla osób raczej nieposiadających szerszej wiedzy na poruszone tematy, a zarazem będzie stanowić minus dla kogoś, kto głodny jest wiedzy bardziej specjalistycznej i konkretnej. Ja do tytułu podszedłem z pozycji zupełnego laika, którego dość zakurzona wiedza ogranicza się do rzeczy poruszonych w szkole i z książki udało mi się wyciągnąć dużo - niejednokrotnie łapałem się za głowę z niedowierzaniem, czytając jak skomplikowane potrafią być rzeczy, uznawane przez nas na co dzień za pewnik. Nie wszystkie rozdziały jednak będą dla każdego w takim samym stopniu interesujące - merytoryczny rozstrzał między tematami jest dosyć duży, przez co jedne rzeczy będą ciekawić nas bardziej, a inne mniej, co oczywiście nie oznacza, że jest to wina autora. Każde z zagadnień dostało należycie dużo miejsca i zostało pogłębione na tyle, aby odbiorcę zainteresować i jednocześnie nie odepchnąć go ilością suchych, trudnych do zrozumienia faktów.

Czy polecam? Jak najbardziej! Szczególnie zadowolone będą z niej osoby, które rzadko mają styczność z tego typu pozycjami i które chciałyby nieco poszerzyć swoją wiedzę w nowych dla siebie kierunkach. Książka bowiem przez cały czas zachęca odbiorcę do myślenia, a luźny, przyjazny i pełny drobnych żarcików język pozwala mu spojrzeć na skomplikowane, naukowe tematy z odpowiednim dystansem.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
awfie - 1256 + 1 = 1257

Tytuł: Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytan...

źródło: comment_1625924378YviktZxdOygFGNpXUGY8MM.jpg

Pobierz