Wpis z mikrobloga

1246 + 1 = 1247

Tytuł: Traktat o łuskaniu fasoli
Autor: Wiesław Myśliwski
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★

Takie już jest życie, że w każdym wieku coś uwiera. Sam siebie człowiek najbardziej uwiera.


Ta książka to nie jest, jak mi się zdarzyło o niej czytać - monolog. To rozmowa dwóch osób. Czyli dialog. Tylko jakiś wybrakowany. Bo wszystkie wypowiedzi jednego z rozmówców są wycięte. Tego, że on tam cały czas jest obecny, reaguje, coś robi, coś mówi - choć dużo mniej, dowiadujemy się z wypowiedzi tego drugiego. Ciekawy zabieg.

Niezwykłość formy kontrastuje ze zwykłością treści. W tej książce nie ma nic, co nie mogłoby się zdarzyć. Ba, pokuszę się o stwierdzenie, że zdarza się dość często. Może nie wszystko, ale mam niemal pewność, że przynajmniej część z opisanych sytuacji każdy zna z autopsji. Może nie każdy, jak bohater, aż taką wagę przykładał do kupna brązowego, pilśniowego kapelusza. Z tym, że ten kapelusz to jakby symbol. Bo można go zastąpić czymś innym. Jakimś przedmiotem, który akurat dla mnie jest ważny. Albo saksofon i odkładanie na niego pieniędzy. Tym saksofonem, czy kapeluszem może być przecież mnóstwo innych rzeczy - komputer, rower, samochód, aparat fotograficzny.
A ilu z nas zostało tym, kim zostało za sprawą przypadku? Bohater przecież też nie wybrał sobie do końca świadomie tego, żeby być elektrykiem, czy saksofonistą. Na ile jest to przypadek, a na ile przeznaczenie? I czy jest między nimi jakaś różnica?

Wspaniała gawęda. Napisana językiem... gawędziarskim, bez wysublimowanego słownictwa, karkołomnych artystycznych zdań i nadumanej składni. Zawsze się cieszyłem, kiedy, czy to na weselach, czy trybunach w czasie meczu, czy gdzie indziej, trafiało mi się miejsce obok jakiegoś "dziadka". Oni zwykle mieli coś do powiedzenia, chcieli to powiedzieć. I zwykle potrafili. Nie to, żebym się z tym absolutnie zgadzał, tak jak nie ze wszystkimi spostrzeżeniami z Traktatu mi po drodze. Ale uważam, że "dziadka" posłuchać warto. Tak jak przeczytać Traktat o łuskaniu fasoli.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 1246 + 1 = 1247

Tytuł: Traktat o łuskaniu fasoli
Autor: Wiesław Myśliw...

źródło: comment_16258162565tx9xVeR0c9QWypEZEsxgw.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz