Wpis z mikrobloga

Rozładowałem przez noc akumulator do 0 (włączone światła). Czy zwykły prostownik automatyczny naładuje taki aku? Sąsiad typowy Janusz, który nic nie robi całe życie ale zna się na wszystkim już na straty spisał taki akumulator bo jemu 20 lat temu też rozładowało i udało mu się naładować ale tylko takim starym prostownikiem, który sam zrobił z żyletek. Podłączyłem pod prostownik i niby coś ładuje ale pytanie czy lepiej nie zacząć się rozglądać za nowym.

Pytam bo się na tym nie znam ¯\_(ツ)_/¯

#motoryzacja #elektryka
  • 27
  • Odpowiedz
Niestety Janusz ma racje. Jak napięcie spadnie poniżej 7V to akumulator uszkadza się mechanicznie. Podłącz pod mały prąd (1-3A) na dłużej (24h) i może jeszcze coś z niego będzie.
  • Odpowiedz
@micelangeloB: Ja mam jakiś badziew który głęboko rozładowanego nie chce nawet ruszyć. Zawsze muszę zacząć starym prostym prostownikiem by napięcie lekko wzrosło, dopiero wtedy ten automatyczny rusza.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@micelangeloB: mi kiedyś często padał i ładowałem, dopiero po ostrej zimie i długim nieużywaniu auta musiałem na wiosnę zmienić bo nie dało się naładować.
Padał przez problemy z elektryką ale też się nie znałem.
Naładujesz i sam zobaczysz że nie będzie żadnego problemu z odpalaniem nawet przy kilkudniowym nieużywaniu
  • Odpowiedz
@micelangeloB: jednorazowe krótkie rozładowanie rzadko jest problematyczne. To nie aku, które pół zimy tak stało. Prostowniki automatyczne mogą nie chcieć ładować akumulatora rozładowanego poniżej pewnego napięcia i wtedy trzeba go podładować z innego aku albo prymitywniejszej ładowarki. Jeżeli Twój prostownik mikroprocesorowy ruszył i ładuje, to nie jest źle.
  • Odpowiedz
@micelangeloB: Zwykły zasilacz 12V 1A podłącz i zostaw na 1-2 dni
potem prostownik podejmie już pracę.
Pojemnośc aku nieco spadnie ale jak był w miarę dobrym stanie to jeszcze podziała. W zimę może dać znać że jest za słaby jak będą kłopoty z odpalaniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@micelangeloB: zależy jaki prostownik masz, jak taką kostkę jak zasilacz to rozładowanego do 0 możesz nie naładować gdyż one by ładować aku potrzebują jakiś punkt odniesienia (aku musi mieć ileś tam V), już lepszy byłby taki stary ruski prostownik z regulacją prądu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@micelangeloB: ale generalnie jak odrazu po nocy naładujesz to nie powinno się nic wielkiego stać, będzie trzymał ale na pewno coś tam ubedzie z pojemności, wszystko zależy też od jego stanu (wiek, producent)
  • Odpowiedz