Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Przymierzam się do swojego pierwszego większego zakupu pc od lat i zastanawiam się czy taki zestaw jest w porządku czy lepiej coś zamienić w podobnej cenie.

Procesor - Ryzen 9 5900x
Chłodzenie - Noctua NH-D15
Gpu - Rtx 3080/ti (zobaczymy jak i czy spadną ceny)
Płyta - Msi Mag X570 Tomahawk
Ram - Patriot 16GB Viper Steel -> 3600/3733 cl 14
Zasilacz - Seasonic Focus GX 750W
Dysk - Samsung 1TB 980 Pro

Monitor 1440 QHD. Wątpie, że będę zmieniać na 4k w najbliższym czasie.

Pc przeznaczony głównie do grania/lekkiej obróbki.

#komputery #pcmasterrace
  • 30
@Cenwargh: Ceny są bardzo zbliżone, podejrzewałbym że chodzi o to że i9 osiąga temperatury jądra Ziemi, a Ryzeny są lepsze do pracy z programami graficznymi, "lekka obróbka" sugeruje że to nie musi i nie ma być procesor tylko pod gry.

@MaR6ku: 3080ti nie opłaca się nawet przy normalnej cenie, szukałbym tylko 3080. Zawsze mogłoby być 32GB Ramu zamiast 16GB, ale wiadomo, budżet. Poza tym wszystko topka.
@Cenwargh: i5-10600K oznacza, że żeby go wykorzystać potrzebujesz płyty z chipsetem Z, a one są droższe (poza badziewnymi ASRockami). Moim zdaniem opłacalniejsze jest combo i5-11400F + płyta B560 albo i7-10700F/11700F + płyta B560 (tak samo poleca też purepc w swoich zestawach). i7 z B560 to podobny koszt co i5-10600K z płytą na chipsecie Z. Ostatnio dorwałem i7-11700F za 1099 zł i MSI B560M PRO-VDH Wi-Fi za 399 zł, więc to nie
@XkemotX: Tak samo jak Ryzen 5600X, czy wszelkie nie APU.
@Cenwargh: Zazwyczaj dopłata do integry (a więc wersje bez literki, np. i7-11700) u Intela to ok. 100 zł, chociaż bywają większe/mniejsze w zależności od sklepu, czy jakichś promocji.

@Bin_Laden: Przecież karty ostatnio regularnie tanieją ¯\_(ツ)_/¯
@MaR6ku: Jeden że overkill, dwa że kompletnie nie ma sensu. 3080ti i 3090 to karty wykraczające poza logikę, tak jak kiedyś Titany. Spoko, ktoś kupił Titana.. i co z tego, jak technologia przez kilka lat poszła do przodu i karta w sumie mało znaczy mimo bezpośredniej wydajności. A ceny były kosmiczne bez pomocy rynku kryptowalut.

Jeśli chcesz na coś czekać razem z kartami graficznymi, to poczekaj może na płyty X570S -
@MaR6ku: nie bardzo, wrobiłem się w B550 Arous Elite i tej stanowczo nie polecam przez sytuację z olewaniem aktualizacji biosu, wieczną betę i nie nadążanie z wdrażaniem poprawek od AMD. Jak nie wiszące i rozpinające się USB to zwiechy karty z powodu PCIe 4.0. Mam niby wersję biosu która mi fajnie śmiga (ale to alfa wyżebrana od supportu). Wrogowi nie polecę zwłaszcza pierwszych 2 miesięcy kiedy komp stał rozwalony a pracować
@XkemotX: Jak będą w europie w ciągu 2 miesięcy to wybiorę radiatorek. ()
@keton22: A polecicie jakieś inne kości łącznie 32GB ramu, cena oczywiście będzie większa, ale ceny nerki raczej nie przekroczą.
Monitor 1440 QHD. Wątpie, że będę zmieniać na 4k w najbliższym czasie.

Pc przeznaczony głównie do grania/lekkiej obróbki.


@MaR6ku: mały tip, jako że długie lata pracowałem na 1440p

Zamiast 27" 1440p, leć prosto w 34" ultrawide 1440p (szerszy, na wysokość to samo) - jest parę bardzo przystępnych monitorów tej klasy. W grach to zupełnie inne wrażenia, do pracy - zależy jakiej - ale np. edycji wideo też się przydaje. Żałuję że