Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 28
Dzień dobry ponownie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Etap drugi kursu już za mną.

Etap ten był prowadzony przez Jana oraz Brendana. Beka ogólnie, omawiacie zasady i w sumie na pełnym luzie gadacie sobie z topem sędziów na świecie. Na stronie WPBSA można znaleźć pdf z aktualnymi zasadami, które ja otrzymałem jako książeczka, której zdjęcie już wcześniej tu wrzucałem. Przez 3,5 godziny omawialiśmy każdy punkt, ostatecznie kończąc na sekcji trzeciej, punkcie szóstym, który mówi o tym, że:

Faulem jest uderzenie dwóch bil jednocześnie przy pierwszym kontakcie, chyba, że mówimy o uderzeniu w dwie czerwone, lub w wolną bilę i ball-on, czyli bilę, którą możemy uderzyć legalnie. Wiedzieliście, że istnieje taki przepis? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rada Jana i Brendana? Nie gwizdać takiego faulu, bo zaraz zrobią super slowmo na bbc i sędziemu się oberwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Spytacie więc, po co jest taka zasada? Ano po to, że za 10-15 lat snooker może zmienić się na tyle, że sędzia będzie mógł ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że doszło do takiego faulu.

Za tydzień część trzecia, w której omawiana będzie reszta zasad.

Z ciekawostek mogę jeszcze powiedzieć, że Brendan woli używać dużego, metalowego ball markera (czyli przyrządu, którego używa się do postawienia na stole w miejsce np. białej, żeby ją wyczyścić), a Jan woli używać małego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chyba tyle na ten moment, dam znać za tydzień, jak tam się bawię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#snooker
  • 13
@ZygmuntZygmuntowski: Możliwe że ja pytałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To żeby nie robić nowego wpisu, zapytam od razu, czy jak jest centralny (cała średnica bili widoczna) kontakt do bili zagrywanej (Ball On) oraz jest przewaga punktowa (tj. ktoś ma więcej punktów niż jest na stole), sędzia może ogłosić missa, gdy nie trafimy tę bilę w pierwszym kontakcie?

Bo niby z przepisów wynika, że dopiero po drugim faulu
@wasmaro: hmm, to albo coś zmienili niedawno, albo nigdy w życiu nie widziałem w transmisjach zastosowania tej reguły i nawet nie byłem jej świadom xD, ale w sumie ma to sens mając na uwadze przegraną po trzech missach

jednak to się wydaje ekstremalną sytuacją, gdy w decydujących fragmentach frejma, gdy wynik jest na styku, ktoś dwukrotnie fauluje na otwartej bili i akurat tym drugim faulem doprowadza się do potrzeby snookera, bo
missa nie można podyktować gdy przed lub po zagraniu, którym faulujemy, którykolwiek z zawodników potrzebuje snookera


@ZygmuntZygmuntowski: Czyli ogólnie miss można podyktować tylko i wyłącznie wtedy, gdy żaden z zawodników NIE potrzebuje snookera zarówno przed jak i po zagraniu (ofc przy pierwszym faulu i pomijając tamtą zasadę przy drugim faulu)?

Poniżej wszystkie cztery przypadki (kombinacje):
1) Przed zagraniem nikt NIE potrzebuje snookera oraz po zagraniu nikt NIE potrzebuje snookera = Sędzia