Wpis z mikrobloga

Odnośnie wojenki wykop vs oficjalne forum cyberpunka - napiszę dokładnie jak było:

Zamieściłem krytyczny post na oficjalnym forum cyberpunka. Post po chwili został usunięty ze strony głównej i pojawił się w ogólnym temacie o cyberpunku, gdzie szybko utonął wśród innych, odbiegających od tematu postów. Jako argument użyto sformułowania, że "post jest zbędny"
https://www.wykop.pl/cdn/c0834752/1624900909taby0xI0mEMetgzw8oEQTA31LXWcs.jpg

Przelało to przysłowiową czarę goryczy, gdyż już wcześniej byłem zirytowany aroganckim zachowaniem moderacji na tym forum. Chamskie odzywki, pyskówki z rozczarowanymi użytkownikami, uzurpowanie sobie prawa do decydowania co jest warte publikacji a co nie. Na stronie głównej są inne tematy związane z cyberpunkiem ale i w ogóle nie powiązane jak anime/seriale/muzyka. Żaden mój poprzedni post nie został przeniesiony do innego tematu i ukryty pośród innych. Rzeczony post wyglądał tak:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1624981831PiroRxO3Y8bGdnMJCmUt09.jpg (post jest nadal obecny w ogólnym wątku, na bodajże przedostatniej stronie, pośrodku innych postów).

Takie zachowanie czyli ukrywanie treści zirytowało zarówno mnie jak i innych fanów gry spod tagu #cyberpunk2077 na portalu wykop.pl, którzy uznali, że moderacja dopuszcza się praktyk godnych potępienia. Stworzyłem temat, w którym dosadnie skomentowałem cenzorskie działania moderacji
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1624987108UmNfjGMbSZDt2SFljxFYeX.jpg

Działania moderacji złośliwie zaczęli komentować inni użytkownicy wykopu, więc moderacja forum cyberpunka najpierw temat zamknęła a potem skasowała, jako łamanie regulaminu forum (zakaz publicznego komentowania działań moderacji).

To tylko rozsierdziło "mirków', bo nikt nie lubi jak mu się zamyka usta, więc zaczęli spamować forum głupimi wątkami. Trzeba przyznać, że większość starała się trzymać jakiś poziom i umiar w agresywnych treściach. Ja np. założyłem wątek w którym chciałem zachęcić użytkowników do dzielenia się przepisami na gotowanie, wzorując się na innym wątku z tego forum, dotyczącym rozmów o alkoholu (a więc również w ogóle nie związanych z grą cyberpunk).

Po dwóch takich postach dostałem permanentnego bana. Tak samo reszta mirków z wykopu. Fani gry z wykopu się nie poddali i zaczęli tworzyć nowe konta. Zabrano im możliwość zakładania nowych tematów, więc skupili się na złośliwym komentowaniu w istniejących wątkach. Moderacja forum dzielnia banowała i kasowała wszelkie wpisy.

Po jakimś czasie odkryto, że jak sie da plusika (redpoint) pod jakimś wpisem, to nazwa takiego użytkownika pozostaje widoczna nawet po zbanowaniu. Rozpoczął się więc festiwal tworzenia wymyślnych loginów i plusowania wpisów moderacji. Nazwy raczej trzymały jako-taki poziom i nie były zbyt obelżywe:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1624982171TzXq2V739MPivNbSvk24ih,w400.jpg

Do wtorku rana na oficjalny forum wisiały redpointy z takimi nazwami pod postami moderacji. Z braku lepszego sposobu właściciel forum wyłączył możliwość rejestracji nowych użytkowników na forum. Nie wiem czy świadomie czy nie, ale zablokowało to również możliwość rejestracji nowych kont w oficjalnym sklepie gog.com, co oznaczało, że nowy klient, który chce kupić jakąś gre w sklepie nie może tego zrobić. Ucieszyło to mirków, bo uznano to jako wielki sukces bitwy autystyczne wykopki vs potężne korpo tłamszące wolność słowa. Po kilku godzinach przywrócono możliwość rejestrowania nowych kont, ale zablokowano możliwość plusowania postów. Po jakimś czasie całkiem wyłączono widoczność plusików pod postami aby ukryć szydercze nazwy użytkowników. Dzisiaj po południu udało się właścicielowi forum przywrócić pełną funkcjonalność portalu, szyderczy nazwy wystepują po prostu jako 'gość'.

I na tym się afera skończyła. Oczywiście na oficjalnym tagu gry na wykopie stworzono kilka wykopów, które dostały się z płomieniem na główną strone portalu, mając kilkadziesiąt tysięcy wpisów, setki komentarzy plus kolejne kilkaset wpisów na tagu gry na mikroblogu. Nie muszę tłumaczyć, że większość jest bardzo krytyczna wobec działań firmy.

A to wszystko dlatego, że moderacja postanowiła ukryć przed wzrokiem postronnego czytelnika niewygodny dla nich post.

Owszem, można powiedzieć, że ataki trolli są zawsze złem ostatecznym i niczemu dobremu nie służą, ale z drugiej strony jest to najbardziej widoczna i najłatwiejsza forma internetowego protestu, zwłaszcza wobec cenzorskich działań. A jak wiadomo, wolność słowa w internecie to rzecz święta.

Muszę zaznaczyć, że atak trolli nie był zbyt uciążliwy dla zwykłych użytkowników forum. Czytelnicy forum cyberpunka w innych językach w ogóle nie zauważyli żadnych działań trolli poza działaniami obronnymi. Dopiero wyłączenie plusowania, rejestracji nowych kont a w końcu samego systemu plusów (redpointów) została dostrzeżona przez innych użytkowników forum. A to dlatego, że moderacja nie mogła znieść, że pod ich postami pojawiały się plusiki od 'wegański_bigos' (nawiązanie do przesadnego wegaństwa szefostwa CDPR i braku mięsa w pracowniczej stołówce).

Cała afera w mojej ocenie pokazuje jakie problemy może tworzyć brak komunikacji między moderacją a użytkownikami, zbytnie rozpasanie i poczucie władzy przez moderację a w końcu pójście 'na noże' ze zirytowanymi użytkownikami. Moderacja oficjalnego forum zapomina, że to nie jest ich prywatny klub wzajemnej adoracji a jeden z kanałów komunikacji na linii gracz - deweloper, gdzie ze względu na nadal trudną sytuację samej gry i bardzo skąpą komunikację o postępach nad tak wyczekiwanymi DLC, fani gry są bardzo zniercpliwieni.

Chcę też podkreślić, że większość (w tym i ja) z tego tagu nie jest hejterami i lubi grę. I dlatego tym bardziej boli gdy widzimy jak zachowuje się moderacja oficjalnego forum gry.

#cyberpunk2077
  • 7
  • Odpowiedz
@pablo397: nie ma czegoś takiego jak wolność słowa w necie, jeżeli masz inne przekonania ( np odnośnie sprzętu ) niż ogólnie przyjęta polityka portalu - nie zagrzejesz miejsca . Na danym forum/portalu musisz mieć przekonania jak większość inaczej out i ban.
  • Odpowiedz
Na danym forum/portalu musisz mieć przekonania jak większość inaczej out i ban.


@cin123654: jakie są oficjalne przekonania większości na tym tagu i za jakie outują i banują? Jakie są przekonania większości na obydwu subredditach poświęconych cyberpunkowi i za jakie outują i banują?
  • Odpowiedz
@pablo397: wykop to wyjątek. Portale branżowe ( wypowiem się sprzętu ) zazwyczaj są ukierunkowane. Popierasz AMD jesteś wielbiony, powiesz złe słowo OUT. Regulaminy tak są opisane że twój out podepną pod cokolwiek. Swego czasu odgadlem i głosiłem herezje że AMD Vega będzie gównem, fakt się stał - napisałem " a nie mówiłem " - out 10 letnie konto ( out podparty jakimś gówno punktem regulaminu )
  • Odpowiedz
@cin123654: na większości takich niszowych forum dla fanatyków poziom moderacji i ich przdupasow liczących im rowy (z pragmatyzmu bo dla korzyści) jest podobny do tego z cdp i wykopu - albo zgadasz się jak wszyscy albo do widzenia, za to pięknie można ich trollować bo są za głupi albo mają za dużego kija w dupie żeby to zlać albo zamienić w żart ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz