Wpis z mikrobloga

Cholera mam problem.

Odpalam sobie silnik z mojego STM-a, za pomocą odpowiedniego sprzętowego drivera, który steruje tranzystorem. Natomiast sterowanie kierunkiem mam zrobione na mosfecie IRL540N Logic level oraz przekaźniku 8 pinowym.

W momencie kiedy przez cewkę przekaźnika nie przepływa prąd i uruchomię silnik (póki co bez pwm, tylko po prostu gpio high/low), jest ok. Problem jest gdy chce przełączyć obroty - przekaźnik ustawia się odpowiednio, nastomiast gdy silnik rusza, jest jakby spadek napiecia i patrząc na przekaźnik widać, że w środku to cholerstwo co rusza się w prawo - lewo (przy zmianie kierunku obrotów) delikatnie odpuszcza, tak jakby cewka delikatnie odpuściła. Silnik co prawda obraca się zgodnie z kierunkiem, w którym powininen ale nie podoba mi się to. Ma ktoś pomysł jak to połatać mając już wszystko polutowane i ciasno na płytce?

#elektronika
pepepanpatryk - Cholera mam problem. 

Odpalam sobie silnik z mojego STM-a, za pomo...

źródło: comment_1625076388rBYJZnn20xJsMGsar7zN5o.jpg

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
@Tymian: @Ardeo:
Dobra a więc tak:
- Silnik - nie mam pojęcia jakie ma parametry - jest to silnik, który został mi po samochodzie, który miałem lata temu, a służył do otwierania i zamykania szyby w drzwiach. Do mojego zastosowania nadaje się idealnie.
- Zasilacz - wygląda identycznie jak ten na aukcji allegro. Naklejka na zasilaczu jest wytarta - bielutka nic na niej nie widać. Prawopdoobnie w weekend będę miał pod ręką zasilacz od xboxa, więc na nim mógłbym sprawdzić.

Zmierzyłem napięcie nie na cewce (przy "wyłączonej" - cewce)
  • Odpowiedz
@Ardeo: Niezależnie czy cewka jest włączona czy wyłączona a silnik pracuje napięcie na zasilaczu to ~10V.
Natomiast napięcie na cewce w momencie gdy jest ona włączona i włączony jest silnik spada do 5-6V i jest tak cały czas.

Prąd jaki zaobserwowałem to przy włączaniu 1,7A a po ustabilizowaniu 1,4A, dlatego podałem ten zakres, że 1,4-1,7A.
  • Odpowiedz
@Ardeo: Ja to rozumiem tak, że skoro jest spadek napięcia na zasilaczu na 10V, to jednocześnie tranzystor, który steruje cewką też nie może zostać otwarty czy jak to się tam mówi w pełni - stąd na cewce napięcie wynosi 5-6V.

Zasilanie wygląda tak, że zasilanie do tranzystorów, silnika itp idzie z jednego zasilacza, tego, który opisałem, a mikrokontroler zasilany aktualnie przez USB.

Ale ja się na tym nie znam więc
  • Odpowiedz
@Ardeo: Ja chyba przyłożyłem styki multimetru na p1 i p8 przekaźnika, ale to przeciez chyba nie ma sensu. W sumie teraz tak zrobiłem i na momencik spada do ~5.5 - 6V. B-C przy włączonym silniku i przekaźniku ~10.05V
  • Odpowiedz
@Ardeo: Powiedzmy, że tak. Ta stabilizacja trwa tak do 1 sekundy, w trakcie, której ta kotwica(tak to się nazywa?), terkocze i próbuje się oderwać od skrajnej lewej pozycji (w tej pozycji znajduje się kiedy płynie prąd przez cewkę, skrajna prawa to brak napięcia na cewce). Im dłużej działa silnik i przekaźnik jest przełączany, tj. np. 10 sekwencji (które opisałem wyżej), tym dłużej trwa stabilizacja - nie jakoś znacznie ale można
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: ok, to już chyba wiem o co chodzi. Ten przekaźnik w dokumentacji ma napisane, że zakres napięcia pracy cewki wynosi 8.8-18V. Podczas zmiany obrotów silnika następuje wzrost poboru prądu przez niego i zasilacz nie wyrabia przez co na chwilę spada napięcie. Gdy napięcie jest poniżej tych 8.8V to nie możesz oczekiwać poprawnego działania cewki i będzie ona drgać. Możesz to sobie nawet wyobrazić: cewka się włącza -> silnik zaczyna
  • Odpowiedz
@Ardeo: Kurcze faktycznie brzmi to sensownie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Dodatkowo ten zasilacz to jakaś taka typowa "chińszczyzna" więc wcale by mnie nie zdziwiło, że nie wyrabia. Myślę, że póki co nie będę dodawał kondensatora a załatwię inny zasilacz. Docelowo i tak chciałem wykorzystać coś tego typu: klik. Ten powinien wystarczyć. Ale zapytam - mówiąc duże kondensatory, jakie pojemności masz na myśli?
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk: tak, chodzi o pojemność. Z takim zasilaczem z linku powinno być git, chociaż należy pamiętać, że nie takie jest jego przeznaczenie ( ͡° ͜ʖ ͡°) i dalej mogą pojawiać się problemy, np. jakieś zabezpieczenie przeciążeniowe się odpalać przy dużych szpilach poboru mocy, wtedy i tak będzie trzeba dodać dodatkową pojemność równolegle do zasilacza, ale zostaw to jako plan B
  • Odpowiedz