Wpis z mikrobloga

Używacie płyty metalowej zamiast kamienia do pieczenia pizzy w domu? W kilku miejscach mówią, że płyta jest lepsza niż kamień, bo szybciej oddaje ciepło.

W takim razie szybkie pytanie - jakiej grubości używacie? 10 mm, 15 mm, 20 mm? Ma to o tyle znaczenie, że cena za poszczególne grubości do mojego piekarnika waha się w granicach 270 - 550 zł.

#gotowanie #pizza #kuchnia

Wołam @MG78, może będzie miał coś do powiedzenie a temacie.
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sowiq: Moim zdaniem płyta metalowa to błąd. Wcale nie chodzi o to, by oddawać ciepło błyskawicznie. Ciasto ci się zwęgli, a nie upiecze. Zawodowo robiłem pizzę dawno, ale nad Morzem Śródziemnym - szacuję na jakieś 5000 sztuk.
  • Odpowiedz
@bialy100k: zwęgli w piekarniku z max temp 250° C?

Na YT widziałem kilka testów, np. ten podlinkowany i wygląda jakby stal sprawdzała się w piekarniku lepiej niż kamień. A do tego jest moim zdaniem trochę bardziej poręczna niż coś przypominające kształtem i wagą płytę chodnikową...
  • Odpowiedz
@bialy100k: ale nie obrażaj się za zadanie pytania :) Podejrzewam, że te 5k sztuk wypiekałeś raczej w profesjonalnym piecu. Ja u siebie w piekarniku używam "profesjonalnego" kamienia i pomimo rozgrzewania go przez ponad godzinę, chciałbym żeby spód był trochę bardziej przypieczony. Poza tym kamień jest mega nieporęczny. Stąd moje rozkminy :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sowiq: U mnie był dwupoziomowy piekarnik, temperatura dla pizzy to był rząd 300-350C. Wyłożony czymś, co przypominało szamot. Krytycznym elementem było jak zawsze mnie uczulał szef błyskawiczne otwieranie i zamykanie. Żadnego zbędnego: ,,otworze i sobie popatrzę". A w samej kuchni temperatura NIE była niska. W domowych warunkach było mi trudno uzyskać zbliżone warunki w zwykłym piekarniku gazowym, ale masywna płyta ceramiczna pomagała. Być może w dedykowanych piecach jest lepiej. Z telefonu
  • Odpowiedz
@sowiq: kiedyś z kamienia przerzuciłem się na stał. Płyta stalowa dużo szybciej nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, łatwiej się czyści i tak samo fajnie oddaje ciepło jak kamień. Ja korzystałem z grubości 6mm lub 8mm i była w zupełności wystarczająca(nie pamietam czy 6 czy 8 bo płyty już nie mam ze sobą ale na pewno któraś z tych grubości) Gdyby nie to, że mam caliente po modach to dalej jechałbym na
  • Odpowiedz