Wpis z mikrobloga

Zadziwiająca jest plastyczność języka - mówię to szczególnie w świetle ostatnich prób "przypieczętowania" odpowiedniego pola leksykalnego dla tzw. języka neutralnego, który nie wskazuje na płciowość - dotychczas w polszczyźnie oficjalnej nie było nam dane go często doświadczyć.

Tymczasem proponowane formy sięgają daleko w językową historię, bo aż do Kochanowskiego, który jako jeden z pierwszych zaczął używać form nijakich -om (byłom, zrobiłom). Jest to w pełni uzasadnione, bo jednak mamy rzeczowniki nijakie, a te podmioty mogą chcieć mówić w pierwszej osobie, choćby tylko w zabiegach literackich. Jak (to) Słońce - byłom, zrobiłom, wyszłom. Formy te były też obecne w języku już lata temu, chociażby u Dukaja.

Podobnie się to ma z rzeczownikami, gdzie do produkcji niebinarnych wersji wykorzystywane są znane normatywnej polszczyźnie końcówki -rze czy -cze (jak programiszcze czy ekonomiszcze), czy też -o (programisto czy ekonomisto). Moją uwagę zwróciły też próby uwspólnotowienia rzeczowników genderowanych takich jak dziadek czy babcia na wspólną, neutralną formę przodzic.

Jak widać systemy (a język jest skomplikowanym systemem) można poszerzać w zależności od potrzeb. W języku polskim - wbrew krytykom, którzy twierdzą, że to jakieś głupoty i egzotyczne pomysły - ukryte były klasy potencjalne (jak właśnie byłom), ale brakowało im właściwego nadawcy, który w obecnych czasach się krystalizuje.

#jezyki #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #lgbt
  • 4
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@PanMaglev: jak się zastanowić to jest niesamowite że język potrafi być tak "szeroki". W tym sensie że masz jakiś problem ale wystarczy poszukać po szufladkach z fiszkami i zawsze sie znajdzie gotowe rozwiązanie.
  • Odpowiedz
@PanMaglev: napisałeś o tych wszystkich nie kobietach i nie mezczyznach, ze to rodzaj nijaki, ze sa nijacy, serio? Zaraz zrobia z ciebie jakiegos bandytę xD wiem o co ci chodzi i ze masz dobre intencje, ale ci milosnicy tolerancji zaraz by cie za to zjedli, bo brzmi to jakby byli gorsi. Slowo nijaki nie ma pozytywnej konotacji w języku polskim. Uważaj, bo może już jestes transofobem czy jak to teraz się
  • Odpowiedz