Wpis z mikrobloga

Za jakiś miesiąc będę rozpoczynał budowę domu, niestety działkę mam z relatywnie wysokim poziomem wody i z takim gruntem:
-30-40cm humus
-20-30cm glina
-pył piaszczysty/iły

Będę usuwał około 90cm gruntu pod domem (+metr naokoło) i dam za niego koło 70cm innych materiałów (jak na obrazku)

I teraz czy jest sens robienia drenażu opaskowego w tej sytuacji czy on cokolwiek da?

#budowa #budownictwo #budujzwykopem
źródło: comment_1624800223GVl3RXdn04kueuVXdCrsTT.jpg
  • 12
@lobo: Po tej glinie, w okresach mokrych, zawsze będzie spływać woda. Dla świętego spokoju dałbym opaskę.
Mam podobną sytuację, z tym że gliny jest więcej. I gdy wiosną widzę jak bardzo potrafi nasiąknąć ziemia wokół domu, cieszę się że zrobiłem to zabezpieczenie.
@Sahelantrop: wiem, że na glinie będzie się zatrzymywać, ale czy opaska zrobi jakąkolwiek różnice? w gruncie rzeczy pod domem będzie najniższy punkt gdzie woda będzie spływać ciekawi mnie czy cokolwiek da.
tylko kwestia czy taki dren cokolwiek da skoro i tak nie będzie miał gdzie tego sensownie rozprowadzić


@lobo: Zalezy od terenu, albo po dzialce, albo studia chlonna. Jest kilka mozliwosci.

a na jakiej głębokości powinien być?


@lobo: Wydaje mi sie ze lekko ponizej fundamentow, ale to ktos z doswiadczeniem powinien sie wypowiedziec.