Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pomocy.
Chciałbym podłączyć czujnik obecności 12V do arduino na digital input.
Gdzieś poczytałem o dzielniku napięcia i kupiłem rezystorki (3.6k i 2,2k)
Czujnik 12V (przewody: 12+ , DIGITAL , GND) w momencie wykrycia ruchu pomiędzy DIGITAL a 12+ jest 12,2V
Arduino UNO zasilane ze złącza DC

Jak mogę to podłączyć, aby wpiąć do arduino czujnik ruchu na wejście digital(max 5v)
Pomocy

#elektronika #arduino #arduinozchin
  • 16
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SaXer: sprawdź jaki rodzaj wyjścia ma ten czujnik, bo może mieć wyjście typu otwarty kolektor i wtedy możesz połączyć je wprost do Arduino + rezystor podciągający na wejściu.
  • Odpowiedz
@SaXer: to żadnego dzielnika nie potrzebujesz.
podłączasz OUT do procka, i jednocześnie podłączasz też OUT do 5V procka przez rezystor np. 10k
  • Odpowiedz
podłączasz OUT do procka, i jednocześnie podłączasz też OUT do 5V procka przez rezystor np. 10k


@Tymian: no chyba teoretycznie nie. Takie coś działa, nigdy mi Arduino nie spaliło, ale teoretycznie nie jest prawidłowe?

@SaXer: OUT - [rezystor A] - tutaj wpinasz arduino, najlepiej na portach z przerwaniami - [rezystor B] - GND

rezystor A /rezystor B = około 7/5
  • Odpowiedz
@Tymian: A nie, chyba jest dobrze? Ale jeśli rzeczywiście czujnik zwiera do masy, to nie wystarczy, gdy Arduino podłączy się bezpośrednio i ustawi pullup? Chociaż ładniej zrobić przez dodatkowy rezystor - ale dokładnie tak, jak było to na powyższym schemacie?
  • Odpowiedz
@radekrad: a ja nie pamiętam który procek w którym arduino miał dostępne pullupy z rejestru. Dawno tego nie dotykałem, ale dobra sztuka mówi polegać na tym co się samemu włoży.

A to że 12V przez rezystor podane do atmegi jej nie zabiło to pewnie tylko dlatego, że one mają dosyć dupne diody w środku które przepuszczą te 12V (ograniczone przez rezystor) do linii zasilania czyli 5V, a dalej przetwornica czy
  • Odpowiedz
@Tymian: czyli to jest NPN? Więc należy go zwierać pull-upem do napięcia zasilania Arduino (+5)? I rezystor jest potrzebny tylko do pull-up?

A PNP (czyli chociażby większość czujników Sick), zwiera się do masy? I wtedy potrzebujemy dzielnik napięcia?
  • Odpowiedz
@radekrad: tak, w środku czujki jest tranzystor NPN, który bez podanego napięcia na kolektor nie zadziała. To napięcie musi się skądś wziąć tam, stąd stosuje się pull-up. I tego tranzystor się "nie zwiera do napięcia zasilania.
To on "zwiera" koletor do bazy (do masy/minusa) kiedy na bazie pojawi się napięcie około 0.7V względem emitera.

PNP działa nieco odwrotnie. Niski stan na bazie względem emitera (więc tutaj emiter musi zostać podłączony
Tymian - @radekrad: tak, w środku czujki jest tranzystor NPN, który bez podanego napi...

źródło: comment_1625519382xE1o9sU11PHqgtGZ7PwohZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz