Wpis z mikrobloga

Na dnie sfery duchowej są o-o-siołki dardanelskie. One żyją sobie całkowicie bezpiecznie od setek lat. Ludzie mają swoje cele i ideały, a one chcą tylko żyć bez ślubu i żreć kiełbasę z globulkami

Ktoś powiedział mi tak: „Oni mieszkają razem bez ślubu, współżyją, do kościoła nie chodzą i mają się bardzo dobrze”. No właśnie, mają się bardzo dobrze, bo dom się nie zawalił, zaraza ani pożar nie wybuchły, anioł z ognistym mieczem z nieba nie zstąpił. Mają samochód, telewizor z 250 kanałami, kotlety i kiełbasą mogą jeść nawet codziennie, w szafie jest duży zapas pigułek, globulek, prezerwatyw... Żyć i nie umierać! Mam nadzieję, że ty masz większe ideały... Oni też zapewne je mieli 3 albo 5 lat temu. Co się z nimi stało? Dlaczego tak zmarniały? Jaka jest teraz jakość życia tych „szczęśliwców”? Nie tego zewnętrznego, ale wewnętrznego. Co czują, co myślą? Jaka jest ich miłość? Nadzieja? Na czym polega sens ich życia? Nie zastanawiają się już, jak mogliby żyć, kim mogliby się stać. Zadowalają się byle czym. To tak, jak gdyby ktoś mógł zdobyć milion przy odrobinie wysiłku, ale zadowala się stówą.

Na pewno słyszałeś kiedyś o ludziach, którzy żyją tylko biologicznie, na poziomie roślin. Ich mózg został uszkodzony i nie funkcjonuje... Psycholog powiedziałby: „Psychicznie jest umarły”. Ciało natomiast sztucznie karmione żyje. Organy wewnętrzne pracują.

W człowieku istnieją trzy główne sfery: biologiczna, psychiczna i duchowa. I właśnie tę duchową sferę przez „występki i grzechy” można zniszczyć – stać się martwym duchowo. Właśnie dlatego św. Paweł pisze do swoich przyjaciół, że byli umarli. I dlatego też mówi się o grzechu śmiertelnym.

Widzisz, ja tam nie chcę być takim duchowym nieboszczykiem... Albo używając innego porównania, nie chcę (z własnego wyboru, co gorsza) żyć duchowo na poziomie takiego osiołka dardanelskiego, choć to zwierzę bardzo sympatyczne. Chcę mieć życie „i to w całej pełni” (J 10,10).


https://www.fronda.pl/a/po-co-zachowywac-czystosc-oto-mocne-powody-3,163072.html

#bekazkatoli #fronda
  • 1