Wpis z mikrobloga

@Tulkandra: Rozważam przesadzenie cytrusa jesienią. Zrobiłbym to na tyle delikatnie, żeby zostawić koszyczki z jajeczkami w ziemi z dotychczasową donicą. Tak czy siak, coś trzeba będzie wymyślić na jesień. Teraz cieszę się mając pszczele widoki :)
@UnitrA: na wszelki wypadek jakbyś jednak nie trolował ( ͡° ͜ʖ ͡°) to pszczoła miodna żyje w ulu. A pszczoły dzikie, a tutaj z taka mamy do czynienia, żyje w gnieździe, które buduje w ziemi. Z 470 gatunków pszczół około 80% gatunków gniazduje w ziemi.
@Al_Ganonim: dzieje się to w odstępach czasowych. Jeden zapaśnik pylkowonektatowo jedno jajo. Po prostu sobie wyglada z norki i się zastanawia co te chłop się tak gapi. Ewentualnie myśli, czy dasz przeżyć jej potomstwu zostawiajac cytrynę w tym miejscu na resztę roku ( ʖ̯)

Ona ma to gniazdo tak blisko tej cytryny, ze jakiekolwiek przesadzanie zniszczy gniazdo.
@Al_Ganonim: Ciekawe jest to, że miesierka ziemna (Megachile willughbiella) jest najczęściej spotykaną pszczołą w doniczkach na balkonie. To pszczoła z fantazją :)))
Jeżeli chciałbyś w przyszłym roku wychować jej pokolenie jak swoje, to gatunek ten oblatuje ostrożeń lancetowaty, ogórecznik lekarski, dzwonkowate (np. dzwonek okrągłolistny), komonicę zwyczajną, wilżynę ciernistą, groszki (np. groszek pachnący).
Ona ma to gniazdo tak blisko tej cytryny, ze jakiekolwiek przesadzanie zniszczy gniazdo.


@Tulkandra: O ile z przesadzką mogę się wstrzymać, tak przeniesienie jej na czas zimy do ciepełka jest absolutnie konieczne. Myślę, czy nie da się jakoś 'exhumować' paczuszek i umieścić ich w innym miejscu, jakoś w połowie jesieni.

Jeżeli chciałbyś w przyszłym roku wychować jej pokolenie jak swoje, to gatunek ten oblatuje ostrożeń lancetowaty, ogórecznik lekarski, dzwonkowate (np. dzwonek
To może spodobał się jej mój groszek zielony, który zajmuje skrzynki obok, a który obecnie zbieram w ramach dodatku do obiadu ;).


@Al_Ganonim: Moje też zapylają mi groszek do obiadu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poszukaj na liściach grochu takich charakterystycznych wycięć. Jeżeli są, to gdy posiedzisz chwilkę, będziesz mógł zaobserwować jak je wycinają :)) One wracają do miejsca skąd wycinały wielokrotnie.
źródło: comment_16242804785Tk9OXTCcb79FBvxWPxW5M.jpg
@Megachilidae: Podglądam już od paru dni, jak wycina kawałki dzikiej róży :)

Mam radochę widząc, jak wyczłapowuje z norki, obiera kurs na różę, >dziab< >dziab< >dziab<, po czym wraca do cytrynki z precyzyjnie udziabanym kawałkiem listka i wciska się do domku :)
@Al_Ganonim: Celowałam w roślinność balkonową ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzika róża to chyba najczęściej przez pszczoły wybierana do wycinania roślina. Chociaż ja częściej obserwuję tam pszczoły, które używają liści, by zrobić papkę roślinną do budowy gniazda. Miesierki celują u mnie w większe liście, jak: groszek, poziomki, brzoza czy topola.
Tu zdjęcie z dzikiej róży i przerabianie liści na papkę przez murarkę muszlówkę.
źródło: comment_16242862700KtYne7dJvuddqBOi4y3mB.jpg