Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś szukał najtańszej prawdziwej klimy która utrzyma temperaturę 22-23 stopni w domu do 60m2 gdy na zewnątrz w cieniu jest 32 to polecam dokładnie taki klimatyzator za 889 PLN tylko jest jedno ale...

Musicie zrobić sobie dolot powietrza z zewnątrz do kratki na dole "czerpnia". Rura wylotowa powinna być ocieplona bo wyrzuca powietrze o temperaturze około 50 stopni gdy kompresor załącza się. Wtedy mamy dwa zamknięte obiegi powietrza. Górny który zasysa powietrze górną kratką z tyłu (schłodzone powietrze w domu) i dolny zamknięty obieg z gorącym powietrzem.

Tutaj jest to bardzo dobrze pokazane. Niestety nie znalazłem na YT jakiegoś polskiego filmu który dobrze by to wyjaśnił.
https://www.youtube.com/watch?v=yFzzRisllSs
https://www.youtube.com/watch?v=BJQln-RVrrs

Z jedną rurą która wyrzuca gorące powietrze to nie będzie działać prawidłowo. Będzie wam wypompowywał z domu około 350m3/h powietrza które musi jakoś dostać się do domu.
W takiej sytuacji powietrze gorące z zewnątrz będzie zasysane kratkami wentylacyjnymi w oknach, szparami w drzwiach lub przewodem wentylacyjnym od okapu. Wartości usuwanego powietrza z domu są ogromne. Jeśli już uda się schłodzić to powietrze o kilka stopni to ten klimatyzator i tak wyciągnie to wszystko w krótkim czasie dlatego dorabiajcie sobie sami dolot powietrza z zewnątrz. Będziecie zaskoczeni że to działa o wiele lepiej.

#klimatyzacja #gruparatowaniapoziomu
  • 17
@plaisant: ale przecież taki klimatyzator będzie działał i bez tej "dodatkowej" czerpni, i niebardzo rozumiem po co powietrze pobierac z zewnątrz, w dodatku zaraz obok rury wylotowej...

swoja droga niezle koromyslo, a wystarczy wyrzut zrobic po ludzku i tez daje rade
@rajman: oczywiście ten klimatyzator będzie trochę chłodził bez dodatkowej czerpni ale jest wtedy bardzo niewydajny bo wyrzuca na zewnątrz bardzo bardzo dużo powietrza, tego schłodzonego i tego które pobierze przez kratki wentylacyjne lub jeśli nie rozszczelnisz okien to okapem co jest niedopuszczalne jeśli mieszkasz w bloku.

Chodzi o to by z dodatkową rurą do czerpni, zamknąć mu obieg wtedy pobiera ciepłe powietrze z dworu i wyrzuca je podgrzane, nie miesza go
@cast_away: U mnie 90m2 chałupa (bardzo dobrze ocieplona) klima 1kW daje radę. Na wylocie z klimy mam 3,5 stopnia. Sam nie dowierzam że 1kW daje radę na takim metrażu gdy na zewnątrz jest w cieniu 32 :D
Dzisiaj raz mierzyłem temperaturę na zewnątrz to termometr pokazywał 38 w cieniu.
@cast_away: mieszkam na południu Francji. Ja chyba zacznę zdjęcia robić czy filmy kręcić bo to jest aż niemożliwe :D wziąłem klime na 8 dni na testy, nie byłem do niej przekonany, połapałem się że z jedna rurą nie będzie działać wydajnie i trzeba dorobić wrzutnię a inżynierem nie jestem.
@cast_away: nie wiem co z tą twoja klimą, fral to znana dobra firemka. Myślę co mogło być nie tak u ciebie. Coś pokręciłeś. Nawet jak dałeś 120cm zwykłe, nieocieplone rury które działały jak grzejnik to te 3,5KW i tak dałoby radę schłodzić te pomieszczenie.
@cast_away: dokładnie. To jest 1KW, mam miernik, wentylator bierze 150W a jak kompresor się załączy to 850W. Wczoraj działała 10h wzięło dokładnie 10kWh. W tym linku co dałeś jest napisane to co chciałem przekazać w tym wpisie.


Ty chyba miałeś wywiew zamontowany w oknie, pewnie góra i duł w oknie otwarta. U mnie ta klima jest zamontowana w drzwiach wejściowych z których nie korzystam bo mam wejście z dworu do kuchni