Wpis z mikrobloga

Jedź na tor! Grzmi mantra powtarzana przez miejskich aktywistów, gdy jakimś cudem przekroczysz 3k obrotów, albo rozpędzisz się do legalnej prędkości w czasie krótszym niż kilka sekund

Wjeżdża #niepopularnaopinia

Sprawdźmy jak wygląda sytuacja z torami samochodowymi w #polska w porównaniu do chociażby #uk

Przygotowałem taką grafikę, specjalnie bez podpisów - bo będzie szersze objaśnienie:

1. Od lewego górnego rogu. Typowy "tor" samochodowy w Polsce. Mały, wąski (nie da się wymijać samochodami), kręty. Takich mamy dosłownie kilka w całej Polsce. Silesia Ring, Poznań, Jastrząb k. Radomia i jeszcze parę innych. Tory raczej się zamyka niż buduje. Ludzie rwą szaty w swoich świeżo wybudowanych mieszkaniach deweloperskich że im głośno przez tor który był tam wcześniej itd. Na zdjęciu Motopark w #krakow . Tor w jednym z największych Polskich miast.

2. Prawy górny. Typowy tor w Wielkiej Brytanii jakich dziesiątki (?) w mniejszych miejscowościach. Nie ważne gdzie mieszkasz w #uk - do toru tej wielkości masz zapewne maksymalnie pół godziny drogi. Chcesz pośmigać w weekend? Poupalać? Dać burwie miodu na zimnym? Nie ma problemu, infrastruktura jest niedaleko. Na zdjęciu Three Sisters Race Circuit niedaleko mnie.

3. Na dole tor z prawdziwego zdarzenia na światowym poziomie jakiego prawdopodobnie w Polsce nigdy się nie doczekamy. Największy w #uk, ale nie jedyny spory bo są też inne duże. Na zdjęciu Silverstone

Wszystkie trzy zdjęcia w tej samej skali. Wnioski czy mamy dużo miejsc by jeździć #szybkoalebezpiecznie pozostawiam czytelnikom

#samochody #motoryzacja #zalesie #przemyslenia #wyscigi #drift
Atreyu - Jedź na tor! Grzmi mantra powtarzana przez miejskich aktywistów, gdy jakimś ...

źródło: comment_16234957284NyjdYntyWzEFYpUQoVFSX.jpg

Pobierz
  • 97
  • Odpowiedz
@Deykun: czyli nie potrafisz napisac konkretnie na czym te "lepsze dla pieszych przepisy" się objawiaja. Pewnie, napewno są wygodniejsze dla pieszych, ale czy bezpieczniejsze?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Atreyu: przede wszystkim to jak sobie popatrzysz na strony internetowe polskich torów to na każdym gdzieś masz napisane że TOR NIE SŁUŻY DO ŚCIGANIA SIĘ
dlatego nie ma co liczyć na to że kiedykolwiek będzie tu tor nadający się do takiego pojeżdżenia sobie do odciny na zasadzie że płacisz, podpisujesz kwit że organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności jak się #!$%@? i jeździsz aż ci się znudzi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Nie wiem jaka jest według Ciebie definicja przyzwoitego toru, ale żyjemy w kraju w którym jeśli mieszkasz w wojewódzkim to masz do najbliższego toru godzinę jazdy i latasz cały dzień za 2 stówy. Nie wiem czego tu chcieć więcej,

@Ogniwo_Paliwowe: ale #!$%@?, na podkarpaciu to najbliższy tor jaki masz jest w lublinie, jak dojedziesz z rzeszowa do lublina w godzinę to już ci raczej tor nie będzie potrzebny
  • Odpowiedz
@Pangia: No dobrze, może faktycznie pominąłem motosport na Podkarpaciu, daleko posunięta hiperbola.

Nawiasem mówiąc nie wiem o jakich torach mówisz ale i w Słomczynie i w Poznaniu jak jest trackday to normalnie jeździsz jak Ci się podoba, a dogoniony po prostu przepuszcza tego za sobą. Możesz się #!$%@?ć, tylko musisz pozostać z boku toru i czekać na lawetkę. Nie ma kompetytywnego ścigania, bo nikt nie zaufa człowiekowi z ulicy że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ogniwo_Paliwowe: większość ludzi wolałaby przejechać własnym autem po torze a znowu jechać pół kraju żeby zrobić kilka kółek na trackdayu mija się z celem
  • Odpowiedz
@Pangia: No niestety najwidoczniej tych ludzi jest po prostu za mało żeby infrastruktura była dostępna wszędzie. Dookoła Warszawy Gdańska Poznania czy Lublina torów jest wystarczająco dużo żeby trenować. Jeśli chodzi o mniejsze miasta czy wieś to ich nie ma. Nie można mieć wszystkiego niestet.
  • Odpowiedz
@Pangia: :/

No ja piszę z bardzo uprzywilejowanej pozycji bo jednak koło Wawy w #!$%@? miejsc jest, tyle dobrego że jak była ta akcja z doskonaleniem techniki jazdy na kursie na prawko, to dużo ludzi pobudowało obiekty i teraz to na szczęście wszystko zostało.
  • Odpowiedz
1. Tak krytykowane w Polsce bezwzgledne pierwszenstwo dla pieszych na zebrze - check, jest. Piesi nawet nie odrywaja wzroku od telefonow wchodzac na przejscie.

2. Przejscia dla pieszych przez dwupasmowe ekspresowki z ograniczeniem predkosci takim samym jak na autostradach, check, sa.

3. Piesi mogacy przekraczac jezdnie absolutnie wszedzie gdzie im tylko sie podoba, check, jest.


@piwniczak: Gdzie, gdzie i gdzie?

  • Odpowiedz
@cwlmod: Mirku, uczylem sie jezdzic, zdalem prawo jazdy i cale zycie jezdze po Anglii. W tematach odnosnie jazdy po Polsce czesto sie myle bo nie przejechalem nawet 10 mil po Polsce, ale na angielskie drogi znam.
  • Odpowiedz
@piwniczak: To dlaczego. Ie wspomniałeś ze przepisy mówią o przechodzeniu przez jezdnie jesli nie ma samochodów? Tak samo to ze moge przechodzić na czerwonym jesli nic nie jedzie?

Takie przepisy to zwykle usankcjonowanie zdrowego rozsądku i nie ma takich akcji jak te robione przez nasze piaseczku w mundurach ścigające kryminalistów przechodzący przez droge na totalnym zadupiu.

Pokaz mi te przejścia przez ekspresowki
  • Odpowiedz