Wpis z mikrobloga

Czym ogrzać dom? Kupuję na początku przyszłego roku dom w stanie deweloperskim (150m2) z piecem gazowym podpiętym do sieci, wszędzie podłogówka. Planuję montaż rekuperacji + klimatyzacja. Będzie też kominek. Prawdopodobnie w przyszłości auto elektryczne.

Warto w ogóle babrać się z PC+FW? Gdyby nie ostatnie zmiany związane z prosumentami to bym w to szedł, ale dzisiaj nie wiem. Z drugiej strony niedługo uwolnią ceny gazu co też pewnie wpłynie na wzrost cen....

#ogrzewanie #budownictwo #dom
  • 6
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janek_m: Pompa ciepła zużywa sporo energii, więc nie sprzedawał byś dużo energii do sieci ale trzebaby to policzyć.

Poza tym to czytałem że można wykorzystać kolektory słoneczne z pompą ciepła więc zużycie prądu byłoby mniejsze i możnaby zrobić mniejszą instalację.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janek_m: jak będzie rekuperacja/klimatyzacja i pc to montuj fotowoltaike. Tylko wtedy koszt tego to pewnie ze 100k z podłogówka, kocioł zamontujesz za połowę tego...

A koszty ogrzewania gazem w porównaniu do prądu to przepaść. Oczywiście bez fw.
  • Odpowiedz
@janek_m: mam podobny metraż, mam PC Panasonic, wszędzie tylko podłogówka (anhydryt), roczne zużycie prądu to ok 6,5 kWh -> taryfa G12w, wyszło za ostatnie 12 miesięcy jakieś 3,7 tys zł. Sama pompa 4,5 roku temu kosztowała netto ok 16 tys. Mam płytę grzewczą, piekarnik, mikrofalę, 2 osoby pracujące zdalnie z domu, rekuperację, wodę również grzeję pompą - zostawiam Tobie do oceny czy to dużo czy mało :) w tym roku zrobiłem
  • Odpowiedz
@janek_m: bez fotowoltaiki, skoro zużywam 6,5 to musiałbym 20% dołożyć, czyli zrobić instalację na ok 8 kW, dzisiejsze ceny to ile ? 25? 30 tys? zwrot jakieś 8 lat, w zeszłym roku u koleżanki pod Poznaniem padał grad wielkości kurzych jaj, bye bye panele, ubezpieczenie nie pokryje 100% szkody. Nie warto moim zdaniem, poza tym dużo sąsiadów ma panele, czyli mogą być problemy z "oddaniem" tego prądu do sieci - dziękuję,
  • Odpowiedz