Wpis z mikrobloga

hej, korzysta ktoś z #amd epyc 3201 w swoim #homeland albo ktoś od #serwery może się wypowiedzieć?
Idzie nowy build, ma być oszczędny i ciągnąć kilka VMek + docker + storage. nie wiem jeszcze czy wymagany bedzie transcode ale z tego co wiem na teraz to nie będzie mediaservera na tym.

Od tego procka trochę odstrasza mnie zegar niski, ale kurde może to wystarczy? A jak nie, to co innego?
  • 9
@Gruby_Kociol na pewno NAS, DNS/pihole, jakieś malutkie aplikacje lokalne, kilka maszyn do testowania amsibla, i z dwa Windowsy (klient + serwer), ale to głównie do testów. Myślę że do 6 maszyn na raz max. Z czego pihole, NAS/samba i wireguard mają pracować cały czas.
Co się da to będzie dokerowane.

Zastanawiam się też nad 3251 na supermicro, tdp wyższe ale zegary 2.5, ewentualnie underclocking do 2.0 żeby ugrać trochę poboru mocy i
@Gilley: Jak kilka windowsów i łącznie 6 maszyn będziesz stawiał to te dodatkowe wątki mogą się naprawdę przydać (na 8 threadach może być słabo). Jak dla mnie to pytanie czy często będzie ktoś z tego aktywnie korzystał - bo jak nie zależy za bardzo na czasie reakcji to 30W to spoko opcja. Ale aktywne korzystanie z windowsów przy takich zegarach (i tu niezależnie intel czy amd) to jest męka.

Teraz opcje
@Gruby_Kociol maszyny nie będą kręcić cały czas, tak jak pisałem raptem dwie + jakiś docker na stałe. Windozy tylko do testów tak na prawdę. Ale magazyn plików wireguard pihole i lokalne apki, raczej lekkie będą cały czas.
Dlatego uważam że można zejść do niskiego poboru mocy na co dzień, ale chciałbym móc w szczycie ugrać te kilka maszyn na raz i nie stracić stabilności usług z których korzysta reszta userów.
Tylko jeszcze
@Gilley: Jeśli chodzi o same wymagania to nie wiem jak ma wyglądać kompatybilność storage - będzie to PCIE 3.0 czy 4.0?
Bo domowy odpowiednik to jak chcesz naprawdę oszczędnie to pasuje coś z iGPU. Ludzie robią cuda z Ryzen 4650G lub teraz nowy z niskim poborem to Ryzen 5 5600GE. Tylko nie wiem jeśli chodzi o kompatybilność z twoimi apkami.
@Gruby_Kociol rozważałem 4560G kiedyś, ale jednak wysoki pobór mocy i obawa przed pracą 24/7 mnie zniechęciła. Ten 5600GE wygląda smakowicie, ciekawe kiedy będą i jak to będzie sobie radzić w pracy non stop.

Chyba pójdę w Intela jak będzie taki problem :)

Co do kompatybilności storage to HDD będą na sata, os na m.2 a pcie pusty, ewentualnie GPU lub w przyszłości coś. Więc tutaj elastycznie, ja ogólnie myślałem o płycie supermicro
@Gilley: No tak, niestety najbardziej oszczędne będą właśnie procki AMD z zintegrowaną grafiką (serie 4000G i 5000G). Niestety chiplety zużywają trochę więcej mocy - więc wszystkie EPYC i zwykłe ryzeny trochę więcej mocy potrzebują.

No a najgorzej z mocą wychodzi Intel niestety.

Praca 24/7 i potrzebne ficzery niestety pewnie są tylko na EPYC - ale tu za to można trochę zapłacić.
Ja bym brał tą opcję i z nią kombinował jeśli
@Gruby_Kociol: tylko ipmi tak na prawdę mi jest potrzebny, fajnie mieć minimum dwa porty lan, i w sumie tyle. Oszczędność energii się liczy, resztę już napisałem.

A co masz na myśli mówiąc że z mocą najgorzej intel wychodzi?