Wpis z mikrobloga

(...) Wszyscy dziś bredzą o "męskim honorze". A ja się pytam dlaczego "męskim"?


Są dwie możliwości. Albo "męski honor" to to samo co zwykły "honor" - albo nie.


Jeśli to samo - to po co piszemy "męski"? (...) A jeśli "męski honor" to coś innego niż "honor" - to "coś innego niż "honor"", nazywa się: "brakiem honoru".
@Vealheim: to wyśmianie słów Korwina widziałem gdzieś w internecie, ale nie wiem, gdzie to było.

[...] wszyscy dziś bredzą o "Nowej Prawicy". A ja pytam: dlaczego 'nowej"? Są dwie możliwości. Albo "Nowa Prawica" to to samo co zwykła "prawica" - albo nie. Jeśli to samo - to po co piszemy "nowa"? A jeśli "Nowa Prawica" to coś innego, niż "prawica", nazywa się: "lewica".
@Zaratusztra: To akurat łatwo obronić, bo "sprawiedliwość" i "prawica" to różne kategorie pojęć. "Prawicę" niestety definiuje się zazwyczaj jako wszystko co nie jest lewicą, a w związku z tym zalicza się do niej najróżniejsze ugrupowania.

Nowa prawica jest wycinkiem prawicy, który #!$%@? liberalizm ekonomiczny i konserwatyzm społeczny. "Sprawiedliwość społeczna" nie jest natomiast wycinkiem "sprawiedliwości" i jej konkretną odmianą, ponieważ sprawiedliwość jest wartością absolutną i niestopniowalną. Sprawiedliwość jest tylko jedna.

Można "stopniować"