Wpis z mikrobloga

Mirki z #smarthome - pytanie do Was, czy w taką puszkę/włącznik światła wsadzę #shelly albo jakiś inny inteligentny przekaźnik do sterowania oswietleniem?

Będzie to ogarniał elektryk ale nie wiem czy kupić już sterowniki czy się nie wstrzymac jednak, stąd pytanie.

Niby instalacja w nowym mieszkaniu od dewelopera, ale nie wiem jak by to miało działać, skoro do włącznika idą 2 kable (bo PE po prostu jest i nie jest wpięte) i włącznik po prostu zamyka obwód? Jak połączę kable multimetrem to pokazuje 230V, a śrubokręt z diodą pali się tylko na L.

#inteligentnydom #pytanie
źródło: comment_1622986696c45EgOXhQ80RCMKocSZLqz.jpg
  • 9
@KochamJescKisiel

skoro do włącznika idą 2 kable (bo PE po prostu jest i nie jest wpięte) i włącznik po prostu zamyka obwód? Jak połączę kable multimetrem to pokazuje 230V, a śrubokręt z diodą pali się tylko na L.


Jeżeli nie masz podwójnego oświetlenia na tym łączniku to może być też szereg, że trzeba puścić prąd dalej do kolejnego łącznika. Na spokojnie, to są podręcznikowe proste instalacje
@bezbeczki: bardziej mi chodzi o możliwość podłączenia tego światła które jest na zdjęciu na włączniku - zastanawiam się czy to jest standardowa instalacja L+N+PE oświetlenia pod które podłącze każdy normalny smart sterownik czy to jakiś dziwny twór :)

Pytanie wynika z tego, że do włączenia światła wystarczy zewrzeć obwód a żyłem w moim nie-elektrycznym przeświadczeniu że powinien być jeszcze jakiś przewód który dostarczy prąd do światła.

To na zdjęciu to włącznik
@KochamJescKisiel tam nie ma zera. Żółty to nie uziemienie-to jest łącznik, a nie gniazdko. Jakieś wielkie to mieszkanie? Bo podłączenie tego jest naprawdę proste i może lepiej żebyś wiedział jak wygląda instalacja.
Przykładowo: u mnie prawie wszystkie gniazdka łączą się szeregowo, czyli nie mostkujac na poprzednim kolejne nie działa:) i do tego na przykład okap kuchenny wymagał zmostkowania na puszce od oświetlenia kuchni :) mimo że okap jest wpięty w gniazdko, musiałem
@KochamJescKisiel puszka łącznika ma łączyć, jeżeli z sufitu wychodzą 4 kable, a z puszki 3 to mamy łącznik podwójny, jeżeli masz tam trzy kable na suficie i trzy kable w puszce to prawdopodobnie musisz puścić prąd dalej, bo uziemienia w puszce od łącznika oświetlenia nie powinno być
Niby instalacja w nowym mieszkaniu od dewelopera, ale nie wiem jak by to miało działać, skoro do włącznika idą 2 kable (bo PE po prostu jest i nie jest wpięte) i włącznik po prostu zamyka obwód? Jak połączę kable multimetrem to pokazuje 230V, a śrubokręt z diodą pali się tylko na L.


@KochamJescKisiel: Prawdopodobnie niebieski przewód to nie N, tylko idzie nim faza do oświetlenia. Sprawdź ciągłość obwodu między nim, a
@KochamJescKisiel: mam podobnie rozwiązaną instalację i w puszkach przekładam kable tak żeby zarówno do włącznika jak i do lampy szło: czarnym L, niebieskim N i zółto zielonym sygnał. Tym sposobem mam we włączniku i w lampie stałe zasilanie pod shelly czy innego sonofa + sygnał łączący fizycznie włącznik z lampą. Wprawdzie tracę przełączniki 2 klapkowe dla kilku żarówek ale będę to rozwiązywał po stronie centralki.