Wpis z mikrobloga

Mirki z #leasing - załóżmy sytuację: w czerwcu kończy mi się leasing, auto planuję wykupić i oddać w rozliczeniu biorąc nowe. Czy w tym wypadku powinienem wykupić samochód na JDG czy "prywatnie"? Co w półrocznym okresem w przypadku wykupu prywatnego - naliczą mi podatek jak "sprzedam" auto w rozliczeniu za kolejne?
  • 5
Raczej Mirki z #ksiegowosc

Jak sprzedasz prywatnie to: kupiłeś za np.1000, sprzedałeś za 30000 - do opodatkowania 29000
Ogólnie musisz czekać 6mc aby nie płacić podatku od w.w. operacji.
@testuser: Podobno bez znaczenia jest czy wykupujesz auto jako JDG czy prywatnie. Ważne, żeby nie księgować faktury wykupowej jako koszt. No i przez te 6 miesięcy od wykupu również nie możesz robić żadnych kosztów z tego auta (serwisy, paliwo itd.)
@BShKF @kuncfot: wiadomka, leasing wystawia FV na firme, ja tej FV nie ksieguje i auto "znika" dla US (żadnych kosztów, paliwa, serwisu). Bardziej chodzi mi o to, czy z zakupem nowego (i oddaniem starego w rozliczeniu) trzeba bujac się te 6 m-cy. Poprawcie mnie, ale teoretycznie będzie to neutralne lub z niewielkim minusem dla mnie, bo np. wykupuję za 1000, sprzedaję za te 30k, podatek mi naliczą od 29k, ale będę
@testuser: musisz poczekać te 6 mc jak nie chcesz beknąć 5k podatku od sprzedaży wykupionego samochodu.
Co z tego że kupisz nowy w tym samym okresie ... te 5k podatku nie przepadnie. W sumie wyjdzie na to że w dochodowym będzie to neutralne ponieważ: 29 k do opodatkowania i 30 w koszty, zamiast samo 30 k w koszty, jak poczekasz 6 mc

opłaty wstępnej na 30k, od której odliczam 50% VAT