Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 479
#neuropa #4konserwy #konfederacja #bekazlewactwa #antykapitalizm #gospodarka

OHUI

Polecam przeczytać ten stek bzdur, bo tych kwiatków jest tam więcej.

Ale jest jeszcze jeden, mało znany powód, dlaczego osoby z pensją ponad 8 tysięcy na rękę płaczą, jakby im ktoś tynk jeść kazał. Chodzi o rozrzutność. Tak, mówiąc popularnym językiem, o „rozpieprzanie pieniędzy na głupoty”. Otóż klasa średnia jest o wiele bardziej rozrzutna od klasy ludowej. A jeśli spojrzymy na odsetek rozpieprzanych pieniążków, być może nawet bardziej niż klasa najbogatszych.

Internet pełen jest zdjęć i śmieszków o stosach kupowanych książek, dziesiątkach par butów, kolejnych zwrotach do Zalando i coraz częstszych kolejkach do paczkomatów. Najazdy na promocje w galeriach handlowych, gierki komputerowe kupowane na zapas, chociaż przez rok się do nich nie zajrzy. Chodzenie przez 2–3 sezony w tych samych butach wydaje się podejrzane. Gadżetomania ze smartwatchami i po kilka komputerów w domu. Dodatkowo wypady na miasto, jeśli tylko się da, lub ciągłe zamawianie papu do domku.


https://krytykapolityczna.pl/kraj/klasie-sredniej-trzeba-zagladac-do-portfela
N.....t - #neuropa #4konserwy #konfederacja #bekazlewactwa #antykapitalizm #gospodark...

źródło: comment_16214438776H2BOdaBPVm6N1msyOScbw.jpg

Pobierz
  • 95
  • Odpowiedz
@Neubert: akurat tutaj lewaki mają trochę racji - nadmierny konsupcjonizm podsycany przez korporacje 'kupuj, kupuj, kupuj!', coraz gorsza jakość produktów, nienaprawialność to jest zmora dzisiejszego świata.
  • Odpowiedz
@FlasH: Problem w tym że według niektórych samo korzystanie i nabywanie droższych rzeczy to "obnoszenie się" i ostentacja bo przecież"hurr durr można kupić coś tańszego".
  • Odpowiedz
w tym, że ludzie #!$%@?ą kasę na głupoty.

Polska tradycja "zastaw się, a postaw się" pokutuje do dziś. W dodatku jest podkręcona internetami i tysiącami fotek szczęśliwych znajomych na plaży, albo przy śniadaniu, które przygotowywali chyba ze 2 godziny i chui wie czego jeszcze. Skromność i oszczędność nie jest w modzie.


@FlasH: Nie wiem czy to akurat polska tradycja, bo życie na kredyt jest powszechne chociażby w USA. Może - niestety
  • Odpowiedz
@zirytowana_plaszczka: już to ostatnio pisałem - zarabiam nie najgorzej.
Używam telefonu za 1k, a mój dzieciak ma telefon za 400 zł.

Czy dla mnie telefon za 4k to obnoszenie się? Nie. Nawet jak jesteś fryzjerką, taksówkarzem, czy pracownikiem biedronki.
Ale jeżeli zarabiasz 4k, a twój 12-letni dzieciak chodzi z S21.... to chyba masz coś z głową.
  • Odpowiedz
Nie wiem czy to akurat polska tradycja, bo życie na kredyt jest powszechne chociażby w USA


@Jan_K: O nie, nie, nie... Polskiego "zastaw się, a postaw się" nie rozumie się jako życia na kredyt.
Sam żyję na kredyt, bo kupiłem mieszkanie.

Polskie "zastaw się, a postaw się" oznacza wynajęcie limuzyny na komunię córki, kupienie z tej okazji quada synowi albo wyprawienie wesela na 200 osób z wielką limuzyną i #!$%@? orkiestrą
  • Odpowiedz
@FlasH: Zgadzam się ale to nie jest człowiek majętny tylko biedny umysłowo, klasyczna postawa "zastaw się a postaw się" (po to żeby gryźć trawę jak nikt nie widzi bo raty trzeba spłacać) Czym innym jest to że kogoś generalnie stać i kupuje coś za gotówkę/raty ale nie jest to dla niego duże obciążenie a czym innym to co ja i Ty wyżej opisałeś.
  • Odpowiedz
@FlasH: Kupowanie na kredyt mieszkania, którego cena rośnie w oczach, a jeszcze w Polsce cena najmu jest zbliżona do wysokości raty to zupełnie co innego, niż kupowanie w ten sam sposób drugiego samochodu, wielkiego telewizora, czy branie pożyczki na wakacje, bądź drogie prezenty na święta, a tego typu zachowania są obecne tak w USA, jak i coraz częściej w Polsce. Ok, jest pewien lokalny koloryt w "zastaw się, a postaw się"
  • Odpowiedz
@Neubert: ja #!$%@?, jak ten kraj ma być traktowany poważnie w Europie jak spora część społeczeństwa uważa ze zarabianie 8k to za dużo. Ludzie, to jest 2k Euro. Z takimi zarobkami w dużym mieście opłacasz mieszkanie albo kredyt, kupujesz żarcie, paliwo i może chcesz pojechać na jakiś czas na wakacje (raczej w te tańsze rejony, żeby nie stresować się każdym wydanym groszem, bo każdy bardziej popularny w Europie Zachodniej region turystyczny
  • Odpowiedz
@Jan_K: Wydaje mi się, że jednak specyfika Stanów zupełnie nie przystaje do tego co jest u nas.

Tam chyba częściej ludzie zadłużają się na kartach kredytowych - kupujesz coś, a potem spłacasz kartę... jedną, drugą, trzecią.
W dodatku co tydzień. Z tego co się orientuję, to tam nawet ubezpieczenia samochodu, czy mieszkania płaci się w cotygodniowych ratach... a planowanie finansów ogranicza się do 7 dni wprzód - czy za tydzień będę
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LebronAntetokounmpo: skądże? Ja się cieszę jak ludzie mają dużo. Nie lubię tylko gdy dorobili się tego nieuczciwie, albo obnoszą się z tym nadmiernie.

@FlasH: Czyli tak można powiedzieć o sporej części jak nie większości emerytow polskich którzy większość swojej kariery przepracowała za komuny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz