Wpis z mikrobloga

Wielkie podsumowanie sezonu Lechii czas zacząć.
Pytacie jak poszło Lechii w tym sezonie?
Nie jest dobrze.
Co prawda nie jest też źle.
Można powiedzieć, że jest średnio.

Czego można się było spodziewać po Lechii przed sezonem? Mimo wszystko raczej walki o górną ósemkę niż o europejskie puchary. I ostatecznie ten cel udało się zrealizować, bo Lechia zajęła miejsce 7, a przecież w walce o europę też brała udział do samego końca. Zresztą grałaby w niej gdyby zdobyła punkt w meczu z Jagiellonią.

Mimo że sam wynik sportowy jeszcze jest akceptowalny to niewiele rzeczy w klubie działa dobrze. Lechia dalej nie znajduje się w dobrej sytuacji finansowej i tnie koszty co zresztą najlepiej widać po dokonywanych transferach. Tobers, Biegański, Kopacz, Musolitin, Ceesay - wszystko to są transfery bezgotówkowe (może poza Tobersem, bo tam był jakiś deal z Lipawą). Wczoraj pojawiła się plotka, że cały dział marketingu został (znów) zwolniony i chyba jest ona prawdziwa, bo na pracuj.pl pojawiła się nowa oferta od Lechii w roli specjalisty ds. marketingu ;)
Nie rozumiem zbytnio tej decyzji, bo akurat marketing moim zdaniem mieliśmy najlepszy od długiego czasu. Pojawiało się wiele interesujących materiałów na klubowych social-mediach, komunikacja z kibicami też zaczęła w końcu istnieć. No, ale tak to już jest.

Oczekiwania na kolejny sezon? Bez zmian. Nasza obecna kadra nie pozwala na myślenie o czymś więcej niż walka o górną ósemkę, więc jeżeli Lechia nie dokona kilku wzmocnień to nie bardzo jest na czym budować pozytywne przewidywania. Z dobrych wieści to kilku zawodników odchodzi, niektórym Lechia przestaje płacić horrendalne pieniądze (pozdro Wolski), więc przynajmniej na transfery bezgotówkowe powinny się znaleźć jakieś drobne. Problem polega na tym, że do wzmocnienia jest właściwie każda formacja:
środek obrony, prawy obrońca, środkowy pomocnik/ofensywny pomocnik, lewoskrzydłowy, napastnik.
Trochę tego jest, a nawet w najlepszych snach ciężko sobie wyobrazić nawet nie to, że Lechia dokona 5 transferów, ale przede wszystkim, że każdy będzie udany. Takie rzeczy raczej się w naszym futbolu nie zdarzają xd

Za to wyższsze oczekiwania można mieć co do stylu gry, który Lechia prezentuje. Ten bywał w tym sezonie dramatyczny i Biało-Zieloni często nie zasługiwali na zdobywane punkty. Obrońcom zdarzały się mecze, gdy popełniali błąd za błędem, skrzydłowych Lechia nie miała prawie cały sezon (a jak już to jednego), środek pola często grał miernie. Po Makowskim można się tego było jeszcze spodziewać, a nawet wybaczyć, ale Gajos ze swoim doświadczenie powinien grać przynajmniej solidnie. Jako tako spisuje się jednak jedynie w odbiorze, a charakterystyka defensywny ofensywny pomocnik pasuje do niego idealnie. Atak? 50-letni Flavio strzelił chyba 2 gole oddając normalny strzał. Całe szczęście, że daje radę jeszcze głową i strzela karne, bo byłaby mogiła.

A jak to wygląda w ocenach, które wystawiam przez cały sezon? No tak sobie, ale po kolei.
Oceny jak dobrze wiecie były wystawiane w skali 1-10, a bazową od której zaczynałem jest 5. Gdybym miał przypisać do każdej cyfry opis to wygląda to tak:
1: Wstyd, żenada, kompromitacja.
2: Bardzo słaby mecz
3: Słaby mecz
4: Mierny występ. Więcej popsuł niż pomógł
5: Ok.
6: Całkiem dobrze.
7: Dobry mecz.
8: Bardzo dobry mecz.
9: Świetny mecz
10: Występ perfekcyjny, stadiony świata, forma wybitna.

Pamiętajmy, że dawałem czasem plusy. Plus wyceniłem na 0,5 punkta.
Oczywiście cięzko jest co kolejkę grać na 7-8, czy wyżej. Dlatego po wyliczeniu całosezonowych średnich wydaje mi się, że rozsądnie jest przyjąć, że średnia na poziomie:

1-4: absolutnie tragiczny sezon. Wyjazd z klubu
4-4,5: słaby sezon, potrzeba zmian
4,5-5: średni sezon ze wskazaniem na większą ilość słabych niż dobrych meczów
5-5,5: średni sezon ze wskazaniem na większą ilość dobrych niż słabych meczów
5,5-6: w miarę dobry sezon
6 i wyżej: dobry sezon/bardzo dobry sezon

No dobrze, a teraz przejdźmy do ogólnego podsumowania ocen zawodników:

Wystawiłem 8 jedynek w tym sezonie. Jedynym zawodnikiem, który dostał jedynkę dwa razy był Maciej Gajos (1+ w meczu z Górnikiem Zabrze w 3 kolejce i 1 w meczu z Wisłą Płock w 13 kolejce).

Wystawiłem 32 dwójki w tym sezonie. Aż 7 z nich dostał Flavio Paixao, ale tylko jedną z nich zdobył w drugiej połowie sezonu.

Wystawiłem 58 trójek w tym sezonie. 67% z nich w pierwszej połowie sezonu.

Wystawiłem 46 czwórek w tym sezonie. Tutaj rozkładają się one dość równomiernie. 24 w pierwszej połowie sezonu, 22 w drugiej.

Wystawiłem 96 piątek w tym sezonie.

Wystawiłem 108 szóstek w tym sezonie. 43% z nich w pierwszej połowie sezonu.

Wystawiłem 59 siódemek w tym sezonie. Co ciekawe więcej wystawiłem w pierwszej części sezonu, ale 16 z 32 zostało przyznanych w dwóch meczach - z Podbeskidziem i Wisłą Kraków. W drugiej częsci sezonu te siódemki rozkładają się jednak bardziej równomiernie.

Wystawiłem 10 ósemek w tym sezonie. Ani jednej po 21 kolejce.

Wystawiłem 5 dziewiątek w tym sezonie. Dwie w meczu ze Stalą w czwartej kolejce.

Wystawiłem jedną dziesiątkę w tym sezonie. Oczywiście dostał ją Dusan Kuciak.

A jak sobie poradził Pan Trener Piotr Stokowiec? Jego średnia ocen z całego sezonu to 5,26. Nie dostał ani razu jedynki, 5 razy dostał dwójkę, 6 razy trójkę, raz czwórkę, 3 razy piątkę, 5 razy szóstkę, 3 razy siódemkę, 5 razy ósemkę i dwie dziewiątki.
Czyli 11 razy Lechia zagrała słabo lub bardzo słabo, a 10 razy zagrała dobrze lub bardzo dobrze. Czyli tak jak wspomniałem już na początku tekstu - było średnio ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przejdźmy do podsumowań indywidualnych. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem Lechii wg. ocen jest Dusan Kuciak, który kończy sezon ze średnią ocen 6,29. Jest on jednym z dwóch zawodników Lechii, którzy przekroczyli średnią 6.

Drugim jest Michał Nalepa, który kończy sezon ze średnią ocen 6,1. I tym większy żal, że Lechia musiała męczyć się drugą połowę sezonu z Mario Malocą, który po prostu jest gorszym obrońcą. Nie tak złym jak się mogliśmy obawiać gdy ogłoszono jego powrót do składu (średnia ocen 5,46 odkąd wrócił w 19 kolejce, za cały sezon 4,96), ale jednak gorszym, mniej pewnym, popełniającym więcej błędów.

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem była forma Kristersa Tobersa w tym sezonie. Średnia ocena 5,875 i tylko jeden mecz, w którym oceniłem go poniżej wyjściowej piątki (przeciwko Śląskowi Wrocław w 24 kolejce). Zdecydowanie przekroczył oczekiwania, które można wiązać z przejściem do twojej drużyny młodego Łotysza.

Dobre wejścia do zespołu zaliczyli Ceesay (śr. 5,82) i Biegański (śr. 5,79). Szkoda, że ten drugi nie pograł więcej w samej końcówce. Powód był oczywiście pozasportowy - skupił się na maturach i przez jakiś czas nawet nie brał udziału w treningach. Na obu tych zawodników Lechia na pewno będzie liczyć w kolejnym sezonie.

W miarę dobry sezon mieli jeszcze Fila (śr. 5,71), Kubicki (5,67), czy Kopacz (śr. 5,57).

Teraz przejdźmy do tych co zawiedli.
Absolutnie najgorszym, najmierniejszym zawodnikiem, wyróżnionym mimo tego, że nie dostał przynajmniej 10 ocen w tym sezonie był Jaroslav Mihalik.
Ze średnią ocen 3,79 jest jedynym zawodnikiem Lechii, który skończył sezon ze średnią poniżej 4. Nie licząc jakichś ananasów co zagrali jeden, czy dwa mecze i od, których nikt nic nie oczekiwał.

Dopóki Lechia nie ściągnęła Ceesaya to tak naprawdę nie miała w tym sezonie prawoskrzydłowego. Conrado jest jaki jest, ale przynajmniej dał kilka goli i asyst i robi szeroko pojęty wiatr. Haydary nie dał w zasadzie nic poza jednym pięknym golem i z regularnie grających zawodników był jednym z najgorszych. Średnia ocena 4,22.

Pogromca uśmiechów dzieci, destruktor naszego środka pola, niszczyciel dobrej zabawy. MACIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJ GAJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS.
Ze średnią 4,29 jest kolejnym zawodnikiem Lechii występującym regularnie w pierwszym składzie, który do tego pierwszego składu kompletnie się nie nadaje. Nawet Makowski się ogarnął w drugiej części sezonu i dał radę wykręcić średnią 4,82 (lepszą niż Flavio xD, sprawdzałem aż 2 razy).

Nad Żukowskim i Kałuzińskim, którzy obaj mają średnią ocenę 4,35 znęcać się nie będę. Obaj są jeszcze młodzi, na obu Lechia może jeszcze mieć nadzieję w przyszłości (ale nie powiem, moim zdaniem jednak bardziej na Kałuzińskiego niż Żukowskiego) i obaj grali raczej wtedy gdy i tak było już po ptakach.

Średnia ocena całej drużyny za ten sezon? 5,08.
Średnia ocena całej drużyny za ten sezon, ale z odjęciem ocen bramkarzy? 4,83 xD

Najlepsze mecze Lechii w tym sezonie wg. wystawionych ocen?
Lechia - Podbeskidzie 4-0, śr. oc. 6,75
Lechia - Zagłębie Lubin 3-1, śr. oc. 6,75
Lechia - Stal Mielec 4-2, śr. oc. 6,73
Lechia - Górnik Zabrze 2-0, śr. oc. 6,67
Lechia - Wisła Kraków 3-1, śr. oc. 6,64
Lechia - Śląsk Wrocław 3-2, śr. oc. 6,5
Raków - Lechia 0-1, śr. oc. 6,42

Najgorsze mecze Lechii w tym sezonie wg. wystawionych ocen?

Lechia - Raków Częstochowa 1-3, śr. oc. 3,25
Lechia - Wisła Płock 0-1, śr. oc. 3,47
Lech Poznań - Lechia 3-0, śr. oc. 3,5
Górnik Zabrze - Lechia 3-0, śr. oc. 3,53
Legia - Lechia 2-0, śr. oc. 3,53
Lechia - Warta Poznań, śr. oc. 3,64
Lechia - Jagiellonia 0-2, śr. oc. 3,86
Jagiellonia - Lechia 2-1, śr. oc. 3,88

Tak właśnie wygląda podsumowanie tego sezonu w wykonaniu Lechii. Nie było dobrze, ale nie było też tragicznie (chyba, że okresowo). Liczę na to, że uda się ogarnąć jakieś sensowne wzmocnienia oraz, że sztab szkoleniowy poukłada to na tyle dobrze, by takie dramatyczne mecze jak się Lechii potrafiły zdarzyć w tym sezonie stały się jedynie mglistym wspomnieniem. W tym sezonie sztab ma na swoje usprawiedliwienie dwie dość dobre wymówki, czyli COVID-19 i brak okresu przygotowawczego przed sezonem, ale to nie może być już wymówką w kolejnym sezonie.

W sumie aż dodam ankietę. I żeby nie było. Ja uważam, że powinni.

#lechia #ekstraklasa #pilkanozna

Czy Pan Trener Piotr Stokowiec i jego sztab powinni prowadzić Lechię w sezonie 2021/22?

  • Tak 56.0% (61)
  • Nie 44.0% (48)

Oddanych głosów: 109

  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bartoni: Ciężko coś ugrać jak trzeba brać utalentowaną młodzież klasy C z krajów bałtyckich albo średnich zawodników z gorszych niż ekstraklapa lig.

Dopóki roczne odprawy prezesów będą większe niż budżet transferowy to dobrze nie będzie.
  • Odpowiedz
@Bartoni: ale piękne podsumowanie dla kogoś kto się Lechią w ogóle nie interesuje, a z Biegańskiego będziecie mieć w Gdańsku dużo pociechy jeśli gość potrafił mimo wszystko postawić dokończenie średniej edukacji ponad kilka kolejek w sezonie.
  • Odpowiedz
@Bartoni: bardzo dobrze, że Lechia nie awansowała do tych pucharów, bo raz, że się tam kompletnie nie nadajemy grając oczu kąpiel średnio co drugą kolejkę, a dwa odbiór tego sezonu byłby zupełnie inny i znacząco przykryłby całosezonową #!$%@?ę.

ja nie miałem żadnych oczekiwań na sukcesy, medale czy puchary. chciałem po prostu żeby się Lechię w miarę przyzwoicie oglądało. Stokowiec mi tego nie zapewnił i chyba nie zapewni więc czas go
  • Odpowiedz
Jesteśmy zawiedzeni ale obserwujemy najlepszy okres historii klubu (mimo, że często nie da się na mecze Lechii patrzeć - do tego stopnia, że jak będzie można wchodzić na stadiony, oprócz stałej grupy, nie będzie wielu chętnych; tak grający zespół działa na szkodę Klubu i uszczupla dochody z dnia meczowego).
Spontaniczna zmiana trenera nie ma sensu. Musiałby być kandydat rokujący nadzieje. Jest ktoś taki? Tylko nie piszcie o Fornaliku, bo on póki co
  • Odpowiedz
grając oczu kąpiel średnio co drugą kolejkę


@seeksoul: Dla mnie dużą zasługą Stokowca jest to, że mając w kadrze z 5 dobrych zawodników, otarł się o puchary. Styl był fatalny i nieakceptowalny, sam przecierałem oczy patrząc na tabelę.

Dostał gówno i uturlał z niego całkiem imponującą kulkę. Nie oczekujmy, że nauczy Makowskiego rozgrywać piłkę.

Jeśli go wyjebią to już widzę, jak przychodzi jakiś trener z karuzeli i robi 14 miejsce
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Bartoni: Ciężko mi uwierzyć żeby zmiana trenera mogła coś lepszego wnieść. Nie chciałbym go za trenera u przeciwnika. Piszesz ze trzeba stopera, to byłby piąty w zasadzie albo i szósty licząc Kubickiego który mógłby tam zagrać. O ile rzeczywiście poziom słaby to nie chciałbym żeby taki nadmiar ludzu opłacali bez sensu.
Może zrób jakąś listę ludzi których byś wyrzucił lub sprzedał, parę tygodni bez meczy to można myśleć nad składem
  • Odpowiedz
@Bartoni: Ja może Stokowca nie będę bronił, ale też nie mam zamiaru go wywalać. Styl gry często poniżej krytyki, wyniki powiedziałbym zadowalające, ale bez szału. Rozumiem oczekiwania, kilka sezonów wstecz graliśmy z gwiazdami, reprezentantami Polski (częściej byłymi), podium, puchary z Broendby, a ten sezon kim graliśmy? Eksperci często się wypowiadali na temat obecnego składu i każdy plasował nas na miejscach 8-10.
Z czego trzeba się cieszyć? Z tego że sytuacja
  • Odpowiedz
@LostTranslation: Taka lista to fajna sprawa, można coś pomyśleć w kolejnych dniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Egy pewnie out, kontrakt mu się kończy, a przedłużenia raczej nie będzie.
Ale to pewnie oznacza też, że zawija się PayTren.
  • Odpowiedz
@lukka74: broszowi się kontrakt kończy, wydaje mi się że to by była całkiem ciekawa kandydatura. Ma swój pomysł jak powinien grać jego zespół, a przy odpowiednich wykonawcach mógłby to być nawet atrakcyjny styl. Nie wiem tylko czy w Gdańsku takowych wykonawców by znalazł i czy sam chciałby tu trafić
  • Odpowiedz
@DrDollar: Jest konflikt w Górniku m-dzy trenerem Broszem a dyr. sportowym Arturem Płatkiem. Ale to podobno Płatek ma "wylecieć". Więc raczej nie będzie takiej opcji.
  • Odpowiedz
Great article Bartoni! Great job. I think that Lechia had better players to the position which they got. I hope that the next season Lechia can get an European position (or win the Polish cup). About Stokowiec, I think that he should start the next season like manager although he will has to work hardly to convice the supporters
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bartoni: nie ma żadnej alternatywy, która byłaby progresem chociażby na papierze, więc jak najbardziej zostawić

pozbyć się Mandziary i pionu sportowego, Gajosa, znaleźć dobrego środkowego pomocnika i 3 napastnika
  • Odpowiedz