Wpis z mikrobloga

Ok, więc zaczynamy tag #wymawiajzanoption. Dziś pierwszy wpis ze słownictwem będzie akurat trochę tematyczny, a będzie miał związek z geografią. Przedstawię Wam w nim kilka mniej lub bardziej popularnych nazw miast, ale pojawią się też państwo, stan w USA oraz rzeka w Anglii, których wymowa wydawałaby się czasem oczywista lub po prostu jest często źle wymawiana. Przy okazji zobaczę jak sprawuje się forma zapisu, w którym i tak będę musiał od czasu do czasu dodać informcję, o wymowie brytyjskiej bądź amerykańskiej (gdzie "BrE" to brytyjski angielski, a "AmE" to amerykański angielski), gdyż często wymowa danych słów w tych państwach trochę różni się od siebie.

Podam też małą legendę jak czytać niektóre dźwięki przy spolszczonym zapisie fonetycznym:

"aa" - tzw. długie "a". Po prostu wymawiane trochę dłużej niż jedno "a".

"ee" - tzw. długie "e''. Zasada j/w

"oo" - tzw. długie "o". Zasada j/w

"r" - jeśli pojawia się w zapisie AmE to znaczy, że wymiawane jest ono miękko. Brytyjczycy w większości przypadków go nie wymawiają, więc w ich zapisie będzie ono też pominięte.

Przypomnę też zapis, w jakim w tym wpisie będę przedstawiał słowa. Nie będę ich używać w zdaniu, bo raczej nie ma po co:

"słowo - wyjaśnienie/opis - //spolszczony zapis fonetyczny// - /angielski zapis fonetyczny/"

Za wszelkie ewentualne nieścisłości, bądź niejasności z zapisem z góry przepraszam, ale nad tagiem będę też pracował, żeby usprawnić jego przejrzystość.

A zatem pierwsza porcja słownictwa:

1. Worcester - miasto w zachodnio-środkowej Anglii - //'łuste// - /ˈwʊstə/

2. Gloucester - miasto w południowo-zachodniej Anglii - //'gloste// - /ˈɡlɒstə/

3. Leicester - miasto w środkowej Anglii - //leste// - /ˈlestə/

4. Derby - miasto w środkowej Anglii - (BrE) //daabi// - /ˈdɑːbi/ - w BrE wymowa ta odnosi się też do słowa jakim jest gonitwa w wyścigach konnych, jednak w AmE gonitwa wymawiana jest //deerbi// - /ˈdɜ:rbɪ/

5. Hertford - miasto w pd.-wsch. Anglii - //'haafed// - /ˈhɑːfəd/

6. Berkeley, UK - jeśli chodzi o miasto w pd.-zach. Anglii to wymawiane jest on jako - //'baakli// - /ˈbɑ:kliː/

Natomiast jeśli chodzi o Berkeley w Stanach Zjednoczonych to wymawia się je - //beerkli// - /ˈbɜ:rkliː/

7. Arkansas - stan w USA - (BrE) //aakensoo// - /ˈɑ:kənsɔː/, (AmE) //aarkensaa// - /ˈɑrkənsɑ:/

8. Thames - Tamiza, najdłuższa rzeka w Anglii - //temz// - /temz/

9. Edinburgh - Edynburg, stolica Szkocji - //edinbere// - /ˈedɪnberə/

10. Hague - Haga, miasto w zach. Holandii - //heig// - /heɪg/

Tutaj podam też ciekawostkę: tak gwoli ścisłości, nazwę tego miasta w angielskim pisze się z rodzajnikiem określonym, a więc The Hague, a to dlatego, że w j. niderlandzkim jego zapis to "Den Haag". Przy okazji, jest to jedyne miasto w j. angielskim, które jest pisane z rodzajnikiem.

11. Australia - często wymawiana jest tak, jak po polsku, jednak poprawna wymowa to //o'strejlie// - /ɒˈstreɪlɪə/

12. Na koniec również ciekawostka. Shire (m.in to z Władcy Pierścieni), gdy jest osobnym słowem wymawia się jako //szaje// - /ʃʌɪə/. Jednak shire jest też jednostką administracyjną, głównie w Wlk. Brytanii, i często występuje z nazwą miasta, np. Worcestershire (które oznacza hrabstwo) i wymawiane jest wtedy jako //'łustesze// - /ˈwʊstəʃə/

Ok, tak więc czekam na wszelkie spostrzeżenia, sugestie, bądź zastrzeżenia co do formy zapisu lub czegokolwiek innego. Z chęcią wszystkiego wysłucham i mam nadzięję, że pierwszy odcinek też Wam się spodoba.

Nie wiem jeszcze co ile będę robił wpis, ale postaram się przynajmniej raz w tygodniu. W razie czego będę wołał tagiem.

Co do ilości słów w każdym wpisie to też nie wiem jeszcze ile będzie, ale podejrzewam, że gdzieś tak po 5-6. Dzisiejszy wpis miał aż 12, bo to otwarcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i na koniec wołam:



Pozdrawiam :)

anoption
  • 25
@psych00: Heh, ja też jak byłem w Anglii i gadałem z Brytolem słyszałem, że nie wymawiał tam "r" :) Myślę, że to też zależy od lokalizacji, bo tam co hrabstwo to inny akcent. Trudno w sumie byłoby mi uwzględnić wszystkie aspekty wymowy :)
mnie się przypomniał koronny przykład złej wymowy słowa 'oven' przez większość uczących się języka. Co więcej, profesor uniwersytetu w Hong Kongu, który prowadzi kursy online źle to wymawia :)
@anoption: dodam od siebie, że miasto Reading nie wymawia się tak jak czytanie (riding) tylko bardziej "reding".

Zapodam czymś też, co jak myślę większość powinna wiedzieć, ale czasem słyszę jak ludzie to źle wymawiają - Greenwich, Norwich nie wymawia się jako "grinłicz" i "norłicz" lecz "grinicz" i "noricz". Ale jest też miasto Ipswich i to wymawiamy już jako "ipsłicz".

I taka ciekawostka, jest takie miasto w Walii, pisze się Llanelli i
Wartościowy i ciekawy wpis na mirko? Chyba mam haluny (ʘʘ)


@Dziecko_Kiciocha: Dzięki :) A co do Rooneya to chyba podsunąłeś mi pomysł na następny wpis. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

@CienkiPPP: Faktycznie, o Reading zapomniałem, a to też jest ciekawy przykład. Greenwich i Norwich także by pasowały, ale o Llanelli to nie miałem pojecia :) Dzięki za info. Zapamiętam tę nazwę :)
@anoption: jeśli chodzi o Worcester, Gloucester i Leicester - wiem, ze to się wymawia bez tej części "jcze" w środku, tak jak napisałeś. Ale czemu do cholery tak jest?!