Wpis z mikrobloga

Poziom intelektualny autorów Frondy mnie przeraża.

Ewolucje współczesnego ateizmu czyli hinduizm praktyczny

Może się okazać, że człowiek to wbrew ideologii ateizmu - homo religiosus.


Od kiedy ateiści zaprzeczają, że człowiek ma skłonność do wiary w zabobon i religię?

Gdyby zostawić samotnych ateistów na jakiejś bezludnej wyspie na kilkadziesiąt lat, powolna ewolucja ich poglądów zaprowadziłaby ich przynajmniej w kierunku jakiejś odmiany Hinduizmu.


Jest teza, pora na argumenty.

Popatrzmy zatem na bardzo konkretny przykład. Margherita Hack +2013, włoska astrofizyczka, przez kilkadziesiąt lat kierowała obserwatorium astronomicznym w Trieście, pracowała też na tamtejszym uniwersytecie jako profesorka astronomii.


Nie ma to jak dowody anegdotyczne (°°

Oczywistą oczywistością jest to, że jako ateistka była zaangażowana w walkę o prawa społeczności LGBT.


Jest pozytywny związek między ateizmem, a poparciem dla LGBT, ale nie oznacza to, że każdy ateista musi ten ruch popierać.

Od dzieciństwa była zaangażowaną wegetarianką i obrończynią praw zwierząt. Teraz przytoczę konkretne poglądy (dotyczące zwierząt, świata i człowieka - kolejność nieprzypadkowa): „Wierzę [pogrubienie występuje w tekście oryginalnym] w to, że zabicie jakiejkolwiek istoty żywej jest jak zabicie nas samych i doprawdy nie widzę żadnej różnicy między ludzkim a zwierzęcym bólem.”


Jest różnica między wiarą religijną, a uznaniem czegoś za prawdę.

„My sami, istoty myślące jesteśmy efektem astralnej ewolucji [pogrubienie występuje w tekście oryginalnym], stworzeni z materii gwiazd.”


Astralny w tym wypadku oznacza "gwiezdny".

astralny


1. «dotyczący gwiazd»


2. «związany z kultem ciał niebieskich»


3. «w astrologii i spirytyzmie: niematerialny»


-----------------------------------------


Źródło: słownik PWN

Oczywiście jako "zaimpregnowana i niereformowalna racjonalistka" wcale nie obraża się na świat fantazji, klasycznych bajek (takich jak Pinokio), podkreśla ich rolę wychowawczą w procesie rozwoju młodego człowieka ale z braku laku nie pogardziłaby też Harry Poterem. Czyli klasyczne - współcześnie ateistyczne pomieszanie z poplątaniem. Materializm i fantazja.


Jeśli czytasz książki fantastyczne, to nie możesz być ateistą ( ͡° ͜ʖ ͡°) #fucklogic

Wedyzm - religia ahierarchiczna w której w mniejszym stopniu obecne były także praktyki magiczne i rytuały. Przebieg ofiary wedyjskiej był dla jej uczestników odtworzeniem aktu kosmogonicznego i zarazem czynnością podtrzymującą harmonijne istnienie wszechświata, co za tym, pomyślność życia ludzkiego. Dlatego tak niezwykle ważny był jej prawidłowy przebieg, zasady i kolejność magicznych (religijnych) rytuałów.


Kosmologia


Świat dzieli się na trzy części: Ojciec-Niebo, Matka-Ziemia i oddzielające ich powietrze. W najwyższej części nieba mieszkają bogowie, Surja (Słońce), Soma (Księżyc). Powietrze wypełnia ciemność i deszczowe chmury. Wszelki porządek wszechświata wyznacza jedna zasada - ryta.


Krowa znana jako uniwersalna matka i symbol kosmiczny.


W hinduizmie istnieje wiara w bóstwa (męskie i żeńskie), które w większości odłamów hinduizmu traktowanie są jako różne postacie i emanacje jedynego Boga.



Gdyby więc jakoś ideologicznie umiejscowić tą tajemniczą "trzecią płeć" - neutralną jej "jakiś ślad" można odnaleźć także w hinduizmie jako formę przejściową pomiędzy emanacjami.

Autor opisuje hinduizm, jedziemy dalej.

Wiem, że wnioskuję dość topornie (popełniam błąd metodologiczny)


Pierwszy raz się zgadzam z autorem :>

lecz współczesny ateizm (oraz współczesne zmiany w prawie, mentalności) raczej przypomina jakąś odmianę hinduizmu, wedyzmu, sikhizmu wcielonego za pomocą prawa w praktykę życia codziennego.


Nie widzę podobieństwa.

Hinduizm zakazuje krzywdzenia wszelkich istot czujących (a przecież „czucie” było jednym z argumentów niektórych ateistów za zakazaniem uboju rytualnego). Święte pisma tych religii nakazują wegetarianizm i twierdzą, że każdy kto spożywa, a nawet ma udział w przygotowywaniu mięsa, popełnia grzech zabicia zwierzęcia, z którego to mięso pochodzi.


Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że Rosja bolszewicka była przyjazna chrześcijaństwu, gdyż zapisała biblijne "Jeśli kto nie chce robić, niech też nie je" do konstytucji.

Źródło: google.


:D

#fronda #frondacontent #frondalolcontent
  • 2