Wpis z mikrobloga

#akustyka #audio
Czemu nie robi się głośników opartych o elektromagnesy zamiast magnesów stałych? Szukałem chwilę na ten temat jednak nie znalazłem szybkiego rozwiązania. Ja wiem że to oznacza więcej wpakowanej miedzi, dodatkowe wyprowadzenia do zasilenia uzwojenia pierwotnego, więcej ciepła do rozproszenia jednak całość powinna być lżejsza, mniejsza i umożliwić pracę z większą mocą. Rozwijając pomysł - na cewkę pasywną można podać prąd o kształcie modułu sygnału z cewki aktywnej. W efekcie powinno umożliwić to uzyskanie dużej siły EM, co umożliwi napędzenie sztywnej membrany i dołączenie akcelerometru (dla uzyskania sprzężenia zwrotnego) i mamy głośnik o szerokim paśmie.
  • 3
@wypokowy_expert: to nie może być prawda - odwrócony sygnał będzie powodował że cewki zawsze się przyciągają (lub odpychają) - stąd opisałem że na cewkę pasywną należy podać moduł sygnału z cewki aktywnej.
Ale poszukam czegoś nt. tych głośników w car audio.
@kamilspl: teraz tak patrzę to od zwykłego głośnika różnią się tylko 2 cewka dowiniwtą na karkas, magnes nadal jest trwały. Cóż widać z tym elektromagnesem za dużo problemów, łatwiej jest neodyma wsadzić jak duża moc potrzebna