Wpis z mikrobloga

#vat #podatki #ksiegowosc

Cześć,

mam pytanie, ale na początku trochę stanu faktycznego - zarejestrowałem się jako podatnik VAT podczas zakładania działalności, jako że planowałem swoje usługi w głównej mierze kierować do klientów biznesowych (co wówczas by się opłacało). Okazało się jednak, że na moją usługę przysługuje zwolnienie przedmiotowe, z którego chciałbym teraz skorzystać, jako że będzie ona od teraz kierowana głównie do konsumentów.

I teraz clue - czy mogę wyrejestrować się z rejestru VAT "just like that" tj. z dnia na dzień i w perspektywie najbliższej czasu wystawiać faktury bez VAT-u? Dodam, że działalność założyłem z początkiem bieżącego roku.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • 17
@paluch_ jeżeli to usługa jest zwolniona z VAT, to możesz być zarejestrowanym podatnikiem VAT i wystawiać faktury ze stawką zw, tylko nie możesz odliczać VAT od zakupu bezpośrednio związanego ze sprzedażą zw, a koszty pozostałe odliczasz w proporcji sprzedaży zw i sprzedaży opodatkowanej
@ekonobrocka:

Bardzo dziękuję! W takim razie proszę o odpowiedź na jeszcze jedno pytanie, a raczej potwierdzenie mojego toku rozumowania: biorąc pod uwagę fakt, że jestem na ryczałcie, to jeżeli jedyną usługą, którą będę sprzedawał będzie ta zwolniona z VAT, to koszty będą przeze mnie ponoszone w pełnej wartości tj. kwocie brutto?
@paluch_ jeżeli jesteś na ryczałcie, to płacisz podatek od przychodu, więc nie masz takiego czegoś jak koszty :) gdybyś płacił podatek od dochodu, tj. był na liniowym/skali, to wtedy koszt byłby w wartości brutto
PS pamiętaj, że jak jesteś zdecydujesz się zostać podatnikiem VAT, to wystawiasz faktury ze stawką zw i musisz wysyłać pliki jpk
@ekonobrocka: Jasne, jasne - chodziło mi o koszty w znaczenie ekonomicznym, a nie podatkowym. :) Reasumując, nic nie stoi na przeszkodzie, abym był VAT-owcem, z tym że przy najbliższej możliwej okazji się wyrejestrować, żeby nie bawić się w jpk. Raz jeszcze bardzo dziękuję. :)
@paluch_: nie był bym pewny że jak zarejestrowales się do VAT, to możesz wystawiać faktury bez VAT.
Zależy co tam wpisałeś w zgłoszeniu a co będziesz wykonywał. Bez szczegółów ... powiedziałbym że vatu na razie nie unikniesz.
Najpewniej po roku możesz zrezygnować. Albo otwórz na kogoś bliskiego już tak na czysto. Swoją zamknij i po roku otwórz bez VAT.
@kuncfot Być może. W takim razie napisz, czy mógłbym wystawić fakturę zamiast rachunku nie będąc VAT-owcem, sprzedając na rzecz osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Byłbym również wdzięczny za głos @ekonobrocka w tej sprawie. :)
@paluch_: najsampierw, jeżeli we wniosku zgłosiłeś rezygnację z art 113 a chcesz świadczyć z 43, to możesz wystawiać fakturę bez vat. ( tak jak pisałem w poprzednim poście ) i Ty pisałeś gdzieś powyżej ... a ja wczoraj nie zauważyłem.

Natomiast odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie, jeden pies czy wystawisz fakturę czy paragon czy rachunek czy nic nie wystawisz, bo nikt do pewnego limitu Cię do tego nie zmusi. Jak np.
Wszystko jasne. Po prostu wygodniej dla mnie jest wystawiać faktury z różnych względów i dobrze, że nie byłoby z tym problemu. Akurat kasy mieć nie muszę ze względu na profil działalności. Dzięki za odpowiedź. ;)
@paluch_ jeżeli nie musisz mieć kasy, to możesz wystawiać faktury, nawet jeżeli nie jesteś vatowem
PS teraz sprawdziłam, że jeżeli jesteś vatowem i będziesz dokonywać sprzedaży tylko zw, to musisz złożyć vat-r i to zgłosić...