Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie o #ubezpieczenia w #leasing - uszkodziłem samochód (zarysowana klamka, zdarty lakier z plastiku) + rysa na drzwiach wielkości 0,5-1 cm. Samochód mam do lipca przyszłego roku, ubezpieczenie nowe muszę wykupić w lipcu na następny rok. Czy jeśli skorzystam z AC to automatycznie będę miał podniesioną cenę składki czy to właśnie tak powinno działać, że w takiej sytuacji oddaję samochód na AC by się nie martwić. Jeszcze nie wiem czy wykupię samochód czy nie (z dużym prawdopodobieństwem wykupię). Nie bardzo wiem co powinienem zrobić w takiej sytuacji.
  • 13
@mirkomusk: A niby o ile? Mówię na swoim przykładzie. Nie miałem ochrony składek i w następnym roku stawka wzrosła o 5-10% nie pamietam już dokładnie. Dodatkowo składki i tak rok w rok rosną wiec realnie ta dopłata była jeszcze mniejsza
Obliczenie nie jest tak proste jak w przypadku OC, tutaj jest wiele więcej zmiennych, ale nawet kilkaset procent na AC po pierwszej szkodzie jest całkiem realne
@hagendagen: @mirkomusk: byłem w salonie aby zapytać ile będzie kosztowała naprawa szkody - 900 netto. Próbowałem się zorientować również od czego zależy wzrost składki - czy od wysokości szkody czy od liczby szkód i słyszałem obie wersje ¯_(ツ)_/¯

Niedługo będę miał ponowną kalkulację składki na następny rok i zastanawiam się czy szkody nie zgłosić po opłaceniu składki na następny rok, ale ktoś mi podsunął myśl, że gdy zgłoszę to zaraz
@michallo3: ja na aucie za 72 k miałem szkodę w pierwszym roku na 15k, składka poszła z 2,2k na ~10 k (choć były też propozycje za 13). Miałem farta, że miałem pakiet dealerski na kolejny rok... te 900zl robiłbym z własnej kieszeni. Jeśli tylko lakier to można spróbować w niezależnym warsztacie, będzie taniej a leasingodawca nie zauważy przy odbiorze
Jaki ubezpieczyciel? Z tego co widzę (i słyszałem) to pzu bardziej przymyka oko na pierwszą szkodę i mniej stawka rośnie. Choć trzeba pamiętać, że wzrośnie na kilka lat i także u innych ubezpieczycieli
@mirkomusk: wow, ale to mi wygląda, że jednak składka była uzależniona od kosztu szkody - no nie wierzę, żeby którykolwiek ubezpieczyciel podniósł przy takiej szkodzie o wartości ~1000 zł aż do 10000 składkę :o. Wtedy nikt by nie opłacał AC w takim układzie ...
Nie no, większość nowych samochodów jest pewnie w leasingu/kredycie, tam trzeba mieć wykupione ubezpieczenie od wszelkich ryzyk ;) tu Ci pewnie tyle składka nie wzrośnie, ale mimo wszystko możesz nie wyjść na plus, tym bardziej jak masz udział wlasny w szkodzie