Wpis z mikrobloga

Próbowałem znaleźć przykłady bloków komunalnych obecnie stawianych przez miasta czyli teoretycznie takie które mogły by posłużyć na wynajem dla młodych w ramach tych 75k mieszkań co obeciali i natknąłem się na taką inwestycję w Koluszkach z 2019 roku. Blok na picrel to 40 mieszkań o różnym metrażu, koszt inwestycji nieco ponad 5 milionów. Czy to drogo? Myśle że nie. Jak nie zasiedlą tego patologią to jest szansa że taki blok przetrwałby nawet kilkanaście lat bez remontów.

Projekt to typowy oszczędnościowy galeriowiec rodem z lat 60, sam taki stawiałem w Simsach pod tagiem #bloksimsow, może trzeba iść znowu w takie surowe, niemalże komunistyczne formy zamiast małych dworków, hiper ekstra bloków z mieszkalnymi poddaszami, garażami podziemnymi, siłowniami czy przeszklonymi apartamentowcami? :)
https://koluszki.pl/budowa-bloku-socjalnego-na-finiszu/

#bekazpisu #polityka #bekazprawakow #bekazlewactwa
Zawołam @jaroty do którego wpisu się odnoszę.
MarianoaItaliano - Próbowałem znaleźć przykłady bloków komunalnych obecnie stawianych...

źródło: comment_1620294778t315DQZKXgh6mOJfZxxy3r.jpg

Pobierz
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@MarianoaItaliano: problem jest tylko z lokacjami, tego typu obiekty powstają w jakiś małych powiatowych miastach a w dużych jest tego jak na lekarstwo. A tam potrzeby na coś takiego byłyby spore, są i miejsca pracy i ma to sens. Co do modelu bloków to wygląda całkiem ok, wg mnie szkoda, że idea bloków z prefabrykatów upadła. Te nowe budynki deweloperskie wyglądają gorzej niż ładnie odnowione bloki (nie pasteloza (
@CzarnyOwiec: W dużych miastach powinna pomagać PKP i miasta które mają spore grunty do zagospodarowania - np. tereny wokół szkół są nieraz nieproporcjonalnie duże do jej rozmiaru a lokalizacja wręcz wymarzona. Co do prefabrykatów gdzieś czytałem że o ile na placu budowy jest szybciej i taniej, to produkcja i transport tych elementów jest bardzo nieekonomiczny.

Co do ich budowy, koszty vs zyski - licząc że takie mieszkanie wynajmie się za połowę
@MarianoaItaliano: http://jtbs.com.pl/umowa-na-budowe-78-mieszkan-czynszowych-podpisana/

78 mieszkań czynszowych. Przy ul. Noskowskiej w Potarzycy wybudowane zostaną dwa budynki w takiej samej architekturze, jak przypadku mieszkań, zlokalizowanych w Siedleminie oraz przy ulicy: Siedlemińskiej i Leszczyce w Jarocinie. Do dyspozycji lokatorów będą dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 35 m2 lub 55 m2 wykończone „pod klucz”.
Koszt realizacji inwestycji opiewa na blisko 12,7 mln zł, z czego ok. 2,5 mln zł stanowił będzie grant przyznany przez Bank
@michal0110: No to faktycznie minus, ale IMHO to jest kwestia tego że miastom szkoda oddawać na taki cel grunty które mogą z zyskiem sprzedać prywaciarzowi. Ale nawet w takiej sytuacji nie powinno być problemem postawieniem bloku np. na kawałku parku miejskiego od strony uilcy czy coś czy na działce należącej do szkoły albo coś. Park i tereny szkolne na tym bardzo by nie ucierpiały a lokalizacje jak marzenie.
@MarianoaItaliano: Ogólnie nawet bym popierał budownictwo socjalne, ale obawiam się, że my do tego nie dorośliśmy, za dużo cwaniaków.
No np. ostatnio Lewica, z tymi kontenerami, że tak nie można żyć, ale przecież tego jest coraz więcej u nas i na zachodzie i jakoś ludziom to nie przeszkadza, więc czemu ktoś socjalnie nie może tak mieszkać?
@michal0110: Kontenery to już ostateczność, dla tej patologii co nie płaci czynszów i robi chlew z mieszkania, chociaż i to dla nich to za dużo - no tyle że w świetle prawa nie wolno eksmitować na bruk...

Uważam że jak ktoś jest biedny, serio nie ma pieniędzy to lepiej mu ustalić niski czynsz żeby mógł sobie na niego pozwolić niż doprowadzić do tego że ktoś kto ma renty 800zł ma długów
do wolnostojącego domu wchodzisz przez odkryty korytarz dzielony z sąsiadami? :P


@jaroty: a co ma jedno z drugim wspólnego? Pierniczysz głupoty o deszczu, a teraz o współdzielonym korytarzu XD takie uroki mieszkania w bloku.
@huudyy: w domu jednorodzinnym masz sień/przedsionek (a przynajmniej powinineneś mieć jak budujesz), a w takim galeriowcu masz wejście do mieszkania z odkrytego korytarza, czaisz? xD