Wpis z mikrobloga

Mam parę pytań do ludzi którzy siedzą w #chia bo dowiedziałem się o jego istnieniu 10 minut temu:
1) z tego co widzę to kopanie w poolach nie jest możliwe, a kopanie np. 1 TB to przewidywany czas wykopania wynosi 1 rok (jeśli ta strona https://chiacalculator.com/ nie kłamie). Czy zatem jest jakikolwiek teraz sens kopać to nie mając sprzętu który wykopie w np. miesiąc? (czyli 11/12TB) Ktoś tak z Was robi?
2) jak w ogóle zacząć zabawę z tym gównem? Bo na oficjalnej stronie znalazłem "co i jak" ale nadal nic nie wiem XD Macie linki z których korzystaliście? (na chwilę obecną bardziej mi chodzi o software, ale hardwarowa strona też by się przydała)
3) co to w ogóle jest CHIA, czemu SSDkiem się to kopie i skąd wiadomo że to nie jebnie czy coś? XD I tak w ogóle to SSDki nie mają jakiejś żywotności, że by szybko umierały przy takim czymś?
4) Ludzie co mają już konkretniejsze koparki - czy ta strona (chiacalculator) jest legitna? Jak wyglądają Wasze profity?

Tak, nie chce mi się więcej googlować, liczę, że ktoś mi wszystko da na tacy i z góry dziękuję
#chia
  • 18
  • Odpowiedz
@NykipVaous:
1. Ja w wszedlem w to tylko dlatego ze docelowo uzywam mocnego sprzetu do pracy wiec wystarczylo tylko kupic dyski i zaczalem plotowac. Mam wydajnosc okolo 1,5TB na dzien nowych plotow. Bez posiadanego juz na starcie mocnego sprzetu ktory przy okzji bys chcial wykorzystac do sadzenia ja bym nie wchodzil.
2. Generalnie zabawa jest bardzo prosta. Potrzebujesz 2 dyski, dysk ktorym sadzisz działke i drugi dysk, najlepiej HDD na ktorym
  • Odpowiedz
@NykipVaous: Tak, PRzy TBW 3600 dysk ssd sie zuzyje po zasianiu okolow 2000 dzialek(1 dzialka to 100GB)
. O takim dysku przykladowo mowie [opis odnośnika](https://www.amazon.pl/Corsair-szybki-prędkość-odczytu-sekwencyjnego/dp/B07SNGBW84/ref=asc_df_B07SQZYW2V/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504254680546&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=1643825280059410213&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=20851&hvtargid=pla-811559571564&th=1) A dysko do przechowywania dzialek wystarczy zwykkly HDD, stawiasz w kacie i czekasz az wyfarmi :P
  • Odpowiedz
@Sharlathan: Dzięki. Czyli czy dobrze rozumiem:
1) każda działka ma taką samą wielkość?
2) i w takim razie ilość zasadzonych działek jest wprost proporcjonalna do szans na 'wina' tj otrzymanie CHIA coina?
3) Czyli większy dysk = więcej działek = więcej szans?
4) Wysokie TBW po to zeby po prostu się opłaciło pieniężnie?
5) A szybkość SSD jest po to aby szybciej zasadzać te działki?
  • Odpowiedz
@NykipVaous:
1. Sa rozne wielkosci dzialek ale najbardziej oplaca sie aktualnie dzialka o wielkosc 100GB, aby ja zrobic trzeba miec wolne miejsce 259GB na dysku zasiewajacym. Czyli np dyskiem 2TB mozna robic 7 dzialek 100GB na raz. Ptem trzymasz je na zwyklym dysku HDD i sobie farmią.
2. Tak
3. Wiekszym dyskiem ssd mozesz robic wiecej działek rownolegle. Ale zeby robic duzo rownolegle trzeba mocengo kompa. np 6 dzialek rownolegle to
  • Odpowiedz
@Sharlathan: Mam pytanie. zamowilem sobie dysk WD elements Desktop 14TB. Rozumiem ze dlatego ze jest HDD to bedzie wolno mi plotowal. Czy w takim razie powinienem kupic jeszcze jakis maly dysk SDD( np 1 TB) na ktroym bede plotowac i potem recznie przenosic to na ten dysk 14TB?
  • Odpowiedz
@tomeks85: Dyskiem ssd zaplotujesz duzo szybciej. Podajesz lokalizacje gdzie ma byc przechowony wygenerowany plot, najlepiej wlasnie na dysk HDD i juz automayycznie sie podlaczy i bedzie farmic. Nie trzeba recznie
  • Odpowiedz
@Sharlathan: portow USB mi braknie :D Mam tylko 2 w tym jeden jest na myszke bo touchpad nie dziala :(
zobacze jak to bedzie szlo. Niestety nie mam zadnego duzego SSD, moze kupie jak bedzie cos w sklepie
  • Odpowiedz
Jak często trzeba plotować dyskiem SSD? Czy mając jeden dysk HDD 12TB, plotujemy to raz SSD i zostawiamy juz na zawsze?


@stachuprzytelefonie: Tak długo, jak nie utracisz tych plotów. Obecnie ploty nie mogą farmić w poolach - więc jeśli chciałbyś w przyszłości dołączyć do poola, będziesz musiał je wytworzyć jeszcze raz.
  • Odpowiedz
@Pienio69 @Sharlathan

1. Do przechowywania działek na HDD po zasianiu na SSD potrzebny jest jak najszybszy HDD? Czy prędkość dysku, który farmi już nie ma wpływu na nic?

2. Czy dysk farmiący (dla przykładu HDD) będzie się jakoś mocno zużywał (chociażby podobnie jak ten, który sadzi działki)?

Z góry dzięki za odpowiedź! ( ͡ ͜ʖ ͡ )
  • Odpowiedz
czaje. Ale założmy że mam 12tb, to jest 120 plotów. Dysk SSD musi je zasiać gdzie wlasnie tu dostanie #!$%@?. Po tym jak to zrobi, już nie dostaje w dupe jesli zalozymy ze HDD nie padną, etc. Tylko HDD działa i sobie harvestuje.


@stachuprzytelefonie: możesz całkiem odłaczyć ten SSD albo przenieść te ploty z dyskiem HDD na raspberry pi które będzie harvestować
  • Odpowiedz
1. Do przechowywania działek na HDD po zasianiu na SSD potrzebny jest jak najszybszy HDD? Czy prędkość dysku, który farmi już nie ma wpływu na nic?


@KAZ_OVER: Na nic, jak nie jest stary/nie ma błędów to bez różnicy

2. Czy dysk farmiący (dla przykładu HDD) będzie się jakoś mocno zużywał (chociażby podobnie jak ten, który sadzi działki)?


@KAZ_OVER: Nie, prawdopodobnie zużywa się dużo mniej niż podczas normalnego użytkowania
  • Odpowiedz