Wpis z mikrobloga

Czy szary użytkownik jest w stanie odczuć różnicę w codziennym użytkowaniu (windows, gry, aplikacje) między dyskiem SSD SATA a M.2 NVMe pod PCIe 4.0?

Obecnie siedzi u mnie taki model: https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-240-gb-2-5-sata-iii-ssdpr-iridpro-240-720767/

Myślę nad kupnem Corsair MP600, na papierze prędkości są kilkukrotnie większe, ale w zasadzie nie potrzebuję większej pojemności, jedyne co jest w stanie mnie przekonać do kupna to czy te prędkości faktycznie robią taką róznicę.

#komputery #pcmasterrace #ssd
  • 9
@wypokowy_expert: System będzie chodził szybciej, to znaczy szybciej się załaduje Windows, czy coś jeszcze?

@papaj42: Z testów, które widziałem wynika, że między SATA a PCIe 3.0 bywają niewielkie (powiedzmy do 10%) różnice w czasie ładowania, a więc zupełnie nieporównywalne do różnic między SSD a HDD, czy do różnic w maksymalnych transferach. Praktycznie nie ma realnych różnic między PCIe 3.0 a 4.0, 4.0 nie musi być szybsze w realnych działaniach niż
@HaziksX: O, to ciekawe. Myślałem, że akurat ten kanał jest "legitny", widziałem jak jakiś polski portal branżowy się na niego powoływał. Ale cóż, polskim portalom zdarzają się wpadki.
System będzie chodził szybciej, to znaczy szybciej się załaduje Windows, czy coś jeszcze?


@Jan_K: wszystkie operacje na wielu małych plikach są dużo szybsze, z racji innego protokołu przesyłu plików. Różnice pomiędzy 3.0 a 4.0 są zauważalne raczej dopiero przy edycji grubych plików typu video 4K RAW, gdzie faktycznie będzie widać różnice w prędkościach.
Koledzy nie wiedzą co mówią. Na nowym systemie nie ma prawie wcale różnicy ale jak te dyski się poza zapełniają, zainstalujesz multum programów to poczujesz różnice, w uruchamianiu systemu, szybkości uruchamiania gier i ładowania map(testowałem na warthunder, rust, squad).