Wpis z mikrobloga

Skąd się bierze socjalizm, czyli wrodzona agresja na „niesprawiedliwość”

Socjalizm mami równością, jakby była ucieleśnieniem raju na ziemi. Jak wskazują badania, owo kuszenie odwołuje się do bardzo pierwotnych, zwierzęcych instynktów. Stąd łatwość, z jaką wielu ludzi odrzuca nauki płynące z Ewangelii, historii i badań naukowych. Zadziwiające w tym wszystkim jest to, że wśród ludzi omamionych socjalizmem tak wielu jest tych, którzy mają ogromny wpływ na innych: dziennikarzy, polityków i nauczycieli

Frans de Waal (1948-), holendersko-amerykański badacz zachowań zwierząt przeprowadził kilka lat temu ciekawy eksperyment, który daje nam wskazówkę co do pochodzenia socjalizmu. Umieścił on w przezroczystych klatkach dwie małpki (kapucynki), zadając im pracę do wykonania. Dopóki nie było różnicy wynagrodzenia (kawałek ogórka), spokojnie wykonywały zadania. Problem powstał, gdy jedna z małpek dostała smaczniejszy kąsek (winogrono). Ta, która nie otrzymała „podwyżki”, reagowała głośnym krzykiem i potrząsaniem klatki. Podczas gdy chwilę wcześniej była zadowolona z ogórka.


https://www.youtube.com/watch?v=meiU6TxysCg

Naukowiec, żartując porównał jej zachowanie do protestów na Wall Street. Małpki dążą do uzyskania dla siebie możliwie dużego wynagrodzenia za podjęty wysiłek. Jedynie sposób wyrażenia pragnień jest bezskuteczny (rzucanie ogórkiem w opiekuna). Gabriel Maciejewski (1969-), autor demaskującego socjalizm trzytomowego dzieła „Baśń jak niedźwiedź. Socjalizm i śmierć”, twierdzi że protesty uliczne organizuje się w dwóch celach. Pierwszym jest możliwość dania komuś „po mordzie”, drugim zaś pozbawienie kogoś nadziei. Powinniśmy tutaj szczególnie blisko przyjrzeć się temu drugiemu. Wszak nasza niedowartościowana małpka zorganizowała swój własny protest polegający na potrząsaniu klatką. Choć nie przyniosło to rezultatu, to jednak pozwoliło w jakikolwiek sposób uzewnętrznić przeżywane emocje. Tak samo ludzie uczestniczący w protestach często odchodzą bez nadziei, ze smutną konstatacją, że już nic się nie zmieni.

Stąd wypływa poważne ostrzeżenie, że nasze instynktowne reakcje na odczuwane poczucie niesprawiedliwości, mogą prowadzić na manowce. Wszystkie żądania, aby rząd uregulował tych, którzy mają więcej wypływają z tego samego, okazuje się że bardzo pierwotnego, wzorca reakcji.


#konfederacja #korwin #pafere
  • Odpowiedz