Wpis z mikrobloga

David Irving: Wojna Hitlera, s. 296 #wojnahitlera

Wśród głównych doradców Hitlera opinie o rosyjskiej kampanii były podzielone. Ribbentrop żywił przekonanie, że Niemcy nie mają innego wyboru, Brauchitsch na pewno nie był przeciwny. Keitlowi zakazano protestów, Jodl bez wątpienia uważał ją za nieuchronny krok. Heinrich Himmler w listopadowym przemówieniu wygłoszonym do urzędników partyjnych zawarł, jak można sadzić, poglądy najbliższe poglądom Führera: „Jak dotychczas dzięki temu [sowiecko-niemieckiemu] paktowi Rosja podporządkowała sobie całe kraje i całe narody, poza Finlandią, nawet bez dobywania miecza; znacznie rozszerzyła swe zachodnie i południowe granice, anektując rozległe terytoria. Ponieważ jej apetyt wzrósł niepomiernie, zaszła konieczność ponownego wspólnego określenia wzajemnych interesów obu naszych państw. W czasie znacznie opóźnionej wizyty w Berlinie Mołotow usłyszał niezbędne przestrogi. Jeśli to, co słyszałem, odpowiada prawdzie, Stalin nie może obecnie wywołać żadnych wojen czy też starć zbrojnych. Jeśli bowiem to uczynił, naraziłby się na naszą ostrą ripostę militarną. Zakaz ów dotyczy zarówno jej [Rosji] wrogich zamiarów wobec Finlandii, jak też wszelkich innych planów na południu i południowym wschodzie. Może ona rozpocząć operację wojskową jedynie za wyraźnym pozwoleniem Führera. Aby poprzeć nasze słowa siłą, zgromadziliśmy na naszej wschodniej granicy tyle wojska, że Czerwony Car w Moskwie dwa razy się zastanowi, nim podejmie jakieś działania. [...] Z militarnego punku widzenia Rosja jest państwem słabym. Jej korpus oficerski przedstawia obraz tak wielkiej obraz nędzy i rozpaczy, że nie sposób go porównywać nawet z kadrą naszych podoficerów, słabość wyposażenia tej armii dorównuje jej kiepskiemu wyszkoleniu. Ze strony Rosji nie grozi nam na pewno żadne niebezpieczeństwo”.


#historia #niemcy #hitler #iiwojnaswiatowa #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera #irving
thetrumpist- - David Irving: Wojna Hitlera, s. 296 #wojnahitlera
 Wśród głównych dora...

źródło: comment_1619214349f7ljiiTlFQMBmlNeSsmqhQ.jpg

Pobierz
  • 3
Z militarnego punku widzenia Rosja jest państwem słabym. Jej korpus oficerski przedstawia obraz tak wielkiej obraz nędzy i rozpaczy, że nie sposób go porównywać nawet z kadrą naszych podoficerów, słabość wyposażenia tej armii dorównuje jej kiepskiemu wyszkoleniu. Ze strony Rosji nie grozi nam na pewno żadne niebezpieczeństwo”.


@thetrumpist-: nie przyszło jodlowi do głowy że rosjanie mają duży zapas mięsa armatniego
@Pangia: Z tym mięsem armatnim to bym nie przesadzał, bo gdy siły były wyrównane, to Armia Czerwona mogła z Wehrmachtem walczyć jak równy z równym.
Sukcesy w 1941 r. Wehrmacht zawdzięczał głównie koncentracji wojsk i zapewnionej dzięki temu przewadze liczebnej, a Armia Czerwona nie ukończyła nawet mobilizacji i była zdezorganizowana. Co natomiast działo się później, to chyba nie trzeba tłumaczyć.
Stawka wyciągnęła wnioski zarówno z wojny zimowej, jak i planu Barbarossa.