Wpis z mikrobloga

Pytanie będzie może trochę dziwne, ale w jaki sposób mogę odebrać fale radiowe z takiego kraju jak np. Korea Północna (audycja Voice of Korea) mieszkając w Polsce? Jestem zainteresowany tym tematem, ale nie mam aż takiej wiedzy. Czy jest to w ogóle możliwe? Wiem, że nie mogę wykorzystać do tego odbiornika pracującego na UHF/VHF więc prawdopodobnie będę potrzebował radia na HF (SW). Teraz pytanie - jaki odbiornik? Czy nada się nawet Unitra Śnieżka xD (a z tego co widziałem, pracuje też na zakresie SW)? Teraz antena, jaka? Wydaje mi się, że albo "long wire" 40m, 50m lub antena magnetyczna (loop antenna). Mieszkam na płaskim terenie, w obszarze 30 kilometrów nie ma praktycznie zabudowań, więc z zakłóceniami innych radioodbiorników nie będzie aż takiego problemu. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź! Wstawiam jeszcze poniżej grafikę z zakresami audycji Voice of Korea.

#krotkofalarstwo #falekrotkie #nasluch #hifi #ukf #unitra #odbiorniki
Maximinus - Pytanie będzie może trochę dziwne, ale w jaki sposób mogę odebrać fale ra...

źródło: comment_1619044472y28zeaz50iFDnVrUOwEFFx.jpg

Pobierz
  • 16
@Maximinus: antena magnetyczna to ciężki temat, anteny long wire zbierają duże ilości szumów i trzasków, przy słabym sygnale nie będzie fajnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dipol na częstotliwość 7MHz, czyli 2x 10m drutu. Na śnieżce odbierzesz tylko część tych transmisji, ale nie wiem jak skutecznie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Maximinus: Pamiętaj, że fale krótkie różnie propagują w zależności od pory dnia, pory roku, aktywności słonecznej. Dlatego stacje nadają na tak wielu częstotliwościach o różnych porach dnia.
Generalnie potrzebny Ci jest odbiornik globalny pokroju tych oferowanych pod markami Tecsun, Degen, Sangean. Możesz zacząć próbować odebrać stacje na sprzęcie Unitry, bo mają one potrzebne zakresy, ale z racji analogowego strojenia może być nieco trudniej "złapać" poszukiwaną stację, szczególnie jeżeli na pobliskich częstotliwościach
Ja sobie zrobiłem prościutki konwerter na AD831 z gotowego chińskiego modułu i podpiąłem to do radia samochodowego vhf/uhf. Koszt wykonania to jakieś 50 zł. Warunek ze radio musi mieć pasmo lotnicze AM. Korzyść - wzmocnienie przemiany tego konwertera to bodajże 30 dB i bardzo dobrze parametry intermodulacyjne - w normalnych warunkach przesterowanie takiego mieszacza jest niemożliwe. A tak przy okazji to pochwalę się fajnym harmonogramem nadawania stacji AM https://ostol.pl/harmonogram-stacji-am