Wpis z mikrobloga

@Dawidk01: gdyby kogoś interesowało, to oficjalnie wygląda to tak:

The king is said to be 'in check' if it is attacked by one or more of the opponent's pieces, even if such pieces are constrained from moving to that square because they would then leave or place their own king in check. No piece can be moved that will either expose the king of the same colour to check or leave
  • Odpowiedz
@adibor: oki, dzięki. jest gdzieś taki spis oficjalnych zasad? tzn. wiadomo, że gdzieś jest, ale nie wiem czy na wiki wystarczy. wiesz, ja tam mogę se grać tak jak należy, ale jako że jestem matematykiem, to mnie takie smaczki w definicjach interesują :)
  • Odpowiedz
@4MagnuM4: Doprowadzenie do sytuacji z której nie ma ucieczki bez jednoczesnej groźby zbicia króla to się pat nazywa i można w ten sposób łatwo stracić szanse na wygraną.
  • Odpowiedz
@Dawidk01: nic się nie martw, mnie też możliwość ataku króla na przeciwnika wobec groźby jego zaszachowania w wyniku tego ruchu jeszcze czasem #!$%@?. Wiadomo, zasady zasadami ale czasem po ciężkiej grze by się chciało tak "łatwiej" ja skończyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dawidk01: dobry bejcik, uwielbiam wychodkowe oburzenie XD Skąd w ogóle wziął się ten hype na szachy? Jako dzieciak uwielbiałem szachy i byłem bardzo dobry ale żyłem na wiosce i nie miałem z kim trenować a wyjazdy na turnieje były zbyt kosztowne. Fajnie, że scena się rozwija.
  • Odpowiedz
@Dawidk01: Rozpisz sobie to po kroku. Król bije wieżę, staje pod szachem. Skoczek korzysta i "zabija" króla. Biała wieża nie ma już ruchu. Wiem, że trochę poza zasadami, ale może tak to zrozumiesz. Nie możesz wejść w szacha, bo przegrywasz w następnym ruchu.
  • Odpowiedz
@rettulfTrad: tak, już zrozumiałem, co tu pisałem. chodzi o to, że "kto pierwszy ten lepszy" co z tego, że po zbiciu białego króla biała wieża mógłaby zbić czarnego. gra się skończyła po zbiciu czarnego.
  • Odpowiedz