Wpis z mikrobloga

W wieku 65 lat zmarł generał Mohammad Hedżazi, irański wojskowy i zastępca dowódcy jednostki Qods. Jako przyczynę śmierci podano chorobę kardiologiczną.

Siły Qods (od arabskiej nazwy Jerozolimy: al-Quds) wchodzą w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji. Jest to elitarna jednostka wojskowa, odpowiedzialna m.in. za obecność militarną Iranu w innych państwach Bliskiego Wschodu i współpracę z organizacjami takimi jak Hezbollah. W 1998 roku dowódcą Sił Qods został Qasem Solejmani. Zajmował to stanowisko do 3 stycznia 2020 roku, kiedy został zabity w amerykańskim ataku. Obecnym dowódcą jest Esmail Qani.

Hedżazi był jednym z najbardziej doświadczonych irańskich wojskowych. Służbę w Korpusie Strażników Rewolucji rozpoczął już w 1979 roku, i na przestrzeni lat brał udział w wielu operacjach wojskowych. Irańskie dowództwo zwróciło uwagę m.in. na jego rolę w walkach z Państwem Islamskim na terenie Iraku i Syrii. W latach 1998 - 2007 był dowódcą sił Basidż, organizacji paramilitarnej, odpowiedzialnej m.in. za brutalne rozpędzanie demonstracji antyrządowych w Iranie. Zagraniczne media zaznaczyły, że Hedżazi był jednocześnie jednym z architektów opresyjnego systemu tłumienia opozycji w tym kraju.

Źródło

---

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #bliskiwschod #iran #wojsko #isis #irak #syria #wojna #jerozolima #hezbollah
  • 4
@babisuk: Widzę różne transkrypcje tego słowa - choćby na polskiej Wiki jest "Ghods", na angielskiej "Quds". Przyzwyczaiłem się do transkrypcji tej litery na początku jako "q", do tego u samych Irańczyków słyszę, że czasem wymawiają "Qods", czasem "Quds".
@babisuk: Trochę to dla mnie kwestia gustu/przyzwyczajenia. Ale też dzięki za zwrócenie uwagi, bo wiem, że z rozpędu czasem jestem mocno niekonsekwentny w kwestii transkrypcji w ramach jednego postu. Będę pilnował tego bardziej. :)