Wpis z mikrobloga

17 kwietnia 1995 roku doszło do jednej z największych tragedii Gdańska, a była to również jedna z największych katastrof budowlanych w Polsce.

O godzinie 5:50 miasto obudziła potężna eksplozja gazu w piwnicy 10-piętrowego bloku przy alei Wojska Polskiego w Gdańsku.

W wyniku eksplozji całkowicie zniszczone zostały kondygnacje piwnic, parteru i pierwszego piętra oraz w znacznym stopniu konstrukcja drugiego piętra, a pozostałość budynku osiadła na zgliszczach zawalonych kondygnacji.
Część mieszkańców bloku strażacy ewakuowali przy użyciu drabin, jednak pod gruzami nadal znajdowało się wiele ludzi. Stan pozostałości budynku nie pozwalał na bezpieczne przeprowadzenie akcji ratowniczej/poszukiwawczej ponieważ cały czas istniało realnie prawdopodobieństwo zawalenia się go. Około godziny 22:30 zapadła decyzja o wysadzeniu ocalałej części wieżowca uznając, że inne sposoby jej rozbiórki są z technicznego punktu widzenia niemożliwe, kilkanaście godzin później doszło do kontrolowanej eksplozji.

W wyniku zdarzenia rannych zostało 12 osób, a 22 poniosły śmierć.

Ratownictwo Polska

#polska #gdansk
jmuhha - 17 kwietnia 1995 roku doszło do jednej z największych tragedii Gdańska, a by...

źródło: comment_1618680277jGzHrLXQkSTiMCXpd91RH7.jpg

Pobierz
  • 18
@jmuhha: bardzo lubię, gdy ta katastrofa pojawia się w teoriach spiskowych, jakoby któreś z mieszkań należało do starego UBeka mającego rzekomo domową bibliotekę pełną akt. W zależności od tego kto opowiada, to dotyczących Bolka, Kaczorów czy innych blisko władzy. Czort wie czy prawda w sumie, niemniej historia niezła.
@jmuhha: bardzo lubię, gdy ta katastrofa pojawia się w teoriach spiskowych, jakoby któreś z mieszkań należało do starego UBeka mającego rzekomo domową bibliotekę pełną akt. W zależności od tego kto opowiada, to dotyczących Bolka, Kaczorów czy innych blisko władzy. Czort wie czy prawda w sumie, niemniej historia niezła.


Adam Hodysz tam mieszkał, funkcjonariusz SB skazany na więzienie za pomaganie opozycji, potem szef Urzędu Ochrony Państwa w Gdańsku.
@Mesiash_ten_prawdziwy: Moim zdaniem warto, chociaż dawno to oglądałem. Co do ostatecznych odpowiedzi film ich raczej nie przynosi. Brakuje twardych dowodów na to, że wybuch był efektem nieudolnych działań służb. Ale o ile dobrze pamiętam są dowody na to, że mieszkanie Hodysza po eksplozji zostało przeszukane przez służby i zabrano stamtąd akta.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Maglite: no i ok i jak to wygląda, dostają identyczne piętra i identyczne położenie mieszkań? Może głupie pytanie, ale jak interesowałam się wielką płytą i tym, na jaki czas miała być zbudowana, to wtedy już miałam takie pytania, ale to co innego, bo w wypadku zaplanowania wyburzenia starego bloku- można zbudować nowy w odpowiednim czasie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Maglite: dzięki, na wszystko mi to odpowiada. Ale wolałam nie wiedzieć, że istnieją ludzie, którzy w obliczu takiej tragedii, okradają dobytek poszkodowanych :/