Wpis z mikrobloga

ISA investment - ma ktos pojecie o tym w co sie pchac? Jestem dosc zainteresowany tym, moze ktos wie cos na ten temat. Gold myslalem kupic/zainwestowac ale kurcze obawiam sie.
#uk #gielda ;d
  • 19
@blakker: są providerzy, którzy wszystkie decyzje inwestycyjne podejmują za ciebie, jeśli nie masz wiedzy albo nie chce ci się samemu w to bawić, np. Nutmeg albo IG (smart portfolios, czy jakoś tak). Większość ma też short listę funduszy podpowiadanych po wypełnieniu ankiety co do preferencji co do ryzyka i celów inwestycyjnych.
@blakker: HL sobie obadaj - mają od tego usługę odpowiednią, możesz kupować same ETF-y albo portfolio akcji - do wyboru do koloru. Charge znośny jak na ISA. jak masz zamiar zostać w UK możesz też rozważyć SIPP. allowance jest mniejszy, ale Boris dorzuci parę groszy :)
https://www.hl.co.uk/funds/leave-it-to-an-expert

Możesz też ofc po prostu założyć ISA i samemu sobie dobrać portfolio jakie tam sobie zamarzysz.
Tylko wtedy niekoniecznie rozważałbym HL, bo mają jednak
@blakker: Obawiasz sie ISA jak dziala czy obawiasz sie inwestowania na gieldzie ogolem? Co do gieldy to wiadomo, kazdy ma swoj rozum, co do ISA to nie ma co sie obawiac, brytyjskie prawo jest bardzo jasne w tym wzgledzie i czarno na bialym masz napisane ile mozesz rocznie zainwestowac na S&S ISA, trzymasz sie w tych ryzach i luzik.
@Budo: @lsh: @chemik_kieszyk:

Tzn. obawiam sie ze nie tylko strace np kase a zrobi sie dlug. To ze np. zaiwestuje 1k i strace go to spoko ale nie chce po prostu by wyszlo wiecej jak inwestuje.

Myslalem po prostu zalozyc konto w banku isa investment i na razie tam kombinowac lub na rewolucie dolaczyc.
@blakker: Rewolut chyba nie oferuja S&S Isa, Trading 212 oferuje ale tam zeby sie dostac to powodzenia, kolejka nie wiem jak jest dluga ale ja juz jestem zapisany od ponad miesiaca chyba i dalej sie nie skontaktowali ze mna ze moge zalozyc konto. Na gieldzie nie jestes w stanie stracic wiecej niz zainwestowales, a i #!$%@? sie do zera graniczy z cudem chyba ze inwestujesz w jakies absolutne firmy-krzaki, ktore maja
@lsh: Zanim zaczniesz inwestować musisz sobie odpowiedzieć na pytania jakie zadałem w swoim komentarzu u góry. Musisz mieć jakiś cel, horyzont czasowy, mniej więcej strategię, sposób w jaki będziesz dobierał spółki. Inwestowanie bez pomyślunku to szybka droga do kiepskich wyników. Możesz założyć freetrade, albo t212 isę i się bawić powoli, ale do inwestowania jakichś poważniejszych pieniędzy potrzebny będzie pomysł i strategia.
@lsh: No tak tak, bardziej mi chodzi o fakt ze skupil sie tylko i wylacznie na fragmencie gdzie mowie, ze na gieldzie nie jestes w stanie stracic wiecej niz zainwestowales gdzie zdanie czy dwa dalej tlumacze skrotowo ze nie mowie o zadnych dzwigniach i bajerach. Bez spiny, myslalem ze "lenny" wystarczajaco podkresla ten fakt ale widze ze temperatura lekko rosnie.
@lsh: No typowy problem wszelakiej komunikacji tekstowej, trudno przekazac jakis sarkazm czy jakiekolwiek inne emocje. Kolega @blakker ewidentnie zielony w temacie, ja tez nie bede swirowal ze jestem drugi Warren Buffett wiec staralem sie jak najprosciej wyjasnic jak to mozliwe.
to chyba nie do mnie ;)


@lsh: nie, to było do opa, pomyliło mi się.
@Pietal op jest ewidentnie zielony- takim osobom trzeba uważać co się pisze, bo forex to też w sumie giełda i można się naciąć bez odpowiedniego researchu. Reszte mu dobrze napisałeś w sumie, dlatego napisałem tylko tę jedną uwagę.
@Pietal: @Pietal: dzieki za wyrozumiałość, spodziewałbym się prędzej #!$%@?, żebym się nauczył co te lennyface znaczą - serio.
Ale generalnie się zgadzam, bo sam mam na ogół 90-95% - obecnie nawet 97% wrzucone w longa i się zbiera na spokojnie. Acz w lutym i marcu tego roku sprzedałem sporo growth i co się tam udało na tąpnięciu marcowym zebrać za grosze z solidnym plusikiem. Imho to kwestia tego, żeby przysiąść
@Budo: Racja, koniec koncow mowimy tutaj o czyichs pieniadzach wiec zawsze warto byc turbo dokladnym
@lsh: Za stary juz jestem na wojenki internetowe i staram sie unikac bezsensownych klotni, raczej bardziej staram sie trzymac jakis poziom dyskusji dlatego wisze glownie na tagu #uk bo tutaj jednak mniej dzieciakow i wiecej wlasnie takich boomerow kolo 30 jak ja xD