Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam co z programowania w #csharp powinien umieć tester automatyczny na mida. Aktualnie jestem jako junior no i trochę bardziej skomplikowanych rzeczy przez te 1,5 roku się nauczyłem, a zaczynałem od totalnych podstaw.
Ogólnie to co znam to:
1.Ofc podstawy tj obiektowość, modyfikatory dostępu, kolekcje, pętle, Enumy itd
2.Generyki w tym te z ograniczeniami
3.Metody rozszerzone
4.Wyrażenia lambda
5.Refleksje
6.Atrybuty
7.Własne wyjątki
8.Regiony
9.LinQ
10.Funkcje asynchroniczne async/await

Co do c# to jeśli chodzi o frameworki to głównie korzystam z .Net Core, Nunita, RestSharpa i Dappera, głównie do testowania rozwiązań backendowych.

Pytam się teoretycznie czy znajomość tych rzeczy starczy na przysłowiowego mida w testach automatycznych, zakładając że piszę kod na w miarę znośnym poziomie. Ogólnie mógłbym zacząć jeszcze ogarniać wielowątkowość, ale no nigdy jeszcze mi nie było to potrzebne.

EDIT: Jeśli chodzi o testy frontu to znam Selenium w Javie, jednak komercyjnego doświadczenia brak, ale pisałem o tym pracę inż. + Protractor w TS, tutaj mam z pol roku expa w tym ale no nie uznaję tego jako swój główny skill.

#testowanieoprogramowania #csharp
  • 7
@MrocznyZiemniak: jeśli chodzi o c#, masz taki poziom wiedzy, żeby dobrze pisać testy automatyczne w tej technologii, teraz czas na cos innego. Dobry tester automatyczny ma podstawowe skille w kilku językach i zna kilka różnych frameworków + potrafi dobrać to, czym pracuje, do tego, co testuje. Robisz w projekcie, gdzie najlepiej testować z użyciem c# + nUnit (bo tak wybraliście) - jesteś MIDem, ktoś może nawet uznać Ciebie za seniora, bo
@kaaban: Tak jest w ofertach pracy, poszukujemy testera automatycznego na poziomie średnio zaawansowanym
@testuser: To, że Senior QA to zazwyczaj człowiek orkiestra, czytaj popisz manuale, pozautomatyzuj całość i jeszcze rób za leada to nic nowego. Nie mniej da się tego uniknąć, programista nie koniecznie musi być leadem.
Co do frameworków to cóż. Specjalizuję się w backendzie no nie mniej jakbym miał zacząć pisać w innym to cóż, klient zawsze musi
@MrocznyZiemniak: jedna bardzo ważna sprawa - jak często zaczynasz automatyzację od 0, gdzie masz komfort użycia narzędzi, które znasz i wiesz, że to ogarną? IMO znacznie częściej dołączasz do projektu "w trakcie", bo np. zespół się powiększa, ewentualnie Twój pracodawca przejął "coś" po "kimś" - wtedy nie ma czasu (i kasy) na start od początku lub trzeba sporo się nachodzić, żeby udowodnić, że to, co jest teraz, to g...no i zmiana
@testuser: No ogólnie to 50/50. W te niecałe 2 lata byłem w 4 projektach i 2 było totalnie od zera i dwa takie, że dołączyłem w trakcie. Chodzi mi o fakt, że no ja rozumiem znać parę framweorków ale nie większość, lepiej być "wyuczonym" w 3 4 frameworkach niż, wiedzieć trochę o 10. Generalnie sporo firm jednak szuka testerów doświadczonych w paru konkretnych frameworkach. No plus nie oszukujmy się nauka frameworków
@MrocznyZiemniak: sam widzisz - opanowałeś to, co wspólne dla wielu rzeczy, więc jeśli dostaniesz coś nowego, co bazuje na tym, co znasz, odnajdziesz się bez problemu. I to jest to, o czym piszę - masz wiedzieć, na czym opiera się dany framework, a nie być mistrzem we wszystkim. Na adaptację dostaniesz czas, bo bywają i potworki tworzone na potrzeby konkretnych firm czy projektów, ale one zawsze bazują na tym, co powszechnie