Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace
Hej!
Nie wiem jak się pisze na tym mikroblogu - mam nadzieję, że prawidłowo taga zastosowałem...
Chodzi o to, że mój siostrzeniec za pieniądze z komunii chce kupić sobie kompa.
Wiem jaka jest sytuacja na rynku kart graficznych/konsol, więc brałem pod uwagę, że będzie drożej niż powinno być.
Na x-kom najtańszy komputer gamingowy jest za 5100 zł z RTX 2060. Już się z siostrą właściwie zdecydowaliśmy, ale postanowiłem sprawdzić TFLOPy i znalazłem coś takiego:

GeForce RTX 2080 Ti (Turing TU102)—13.45 TFLOPs
Radeon RX Vega 64 (Vega 10)—12.66 TFLOPs
Xbox Series X (Navi - RDNA 2)—12 TFLOPs - cena covidowa 2500 zł
GeForce RTX 2080 Super (Turing TU104)—11.15 TFLOPs
Radeon RX Vega 56 (Vega 10)—10.54 TFLOPs
GeForce RTX 2080 (Turing TU104)—10.07 TFLOPs
Radeon RX 5700 XT (Navi 10)—9.754 TFLOPs
GeForce RTX 2070 Super (Turing TU104)—9.062 TFLOPs
Radeon RX 5700 (Navi 10 XL)—7.949 TFLOPs
GeForce RTX 2070 (Turing TU106)—7.465 TFLOPs
GeForce RTX 2060 Super (Turing TU106)—7.181 TFLOPs
GeForce RTX 2060 (Turing TU106)—6.451 TFLOPs - cena x-kom 5100 zł
Playstation 5 = 10.28 TFLOPs - cena normalna 2300 zł, cena covidowa 3000 zł

Czyli dwukrotnie wolniejszy PC TRX 2060 (6.4 TFLOPs) kosztuje dwukrotnie więcej niż konsole (10-12 TFLOPs) !!!
Ktoś wytłumaczy sens tego???
pozdrawiam
  • 14
@axeld na konsoli możesz sobie grać w śmieszne drogie gierki na kanapie albo oglądać netflixa jednak PC oferuje trochę więcej możliwości zarówno gamingowo jak i multimedialnie. Ceny kart graficznych są chore i dla takich Polaków robaków
@KrakersRitz: Co to znaczy "zwykły użytkownik"? Ja np. chciałbym grać w najnowsze gry AAA w 60 fps - czy jestem zwykłym użytkownikiem? Fakt, że na kompie zrobimy znacznie więcej niż na konsoli, ale czy to usprawiedliwia dwukrotnie większą cenę za dwukrotnie mniejszą wydajność sprzętu?
@axeld W gruncie rzeczy jeśli planuje na tym tylko grać to konsola wychodzi najkorzystniej ¯_(ツ)_/¯ Ale do tego dochodzą też inne czynniki jak np to że siostrzeniec pewnie od zawsze gra na pc i ciężko mu będzie zacząć sterować padem + pewnie jego koledzy też grają na pc i może być problem się zgrać w większości tytułów.
@XNiemcu: On gra na PS4, starym laptopie i komputerze siostry. Mała dygresja, bo sytuacja jest kuriozalna: wujek czyli ja - zapalony gracz RPG/przygodówki/action adventure/hack'n'slash, kolekcja ponad 600 gier cyfrowych na Steam i PS4, do których siostrzeniec ma dostęp z domu! A on gra tylko w Minecraft, Fortnite i Roblox - jestem załamany! - gdzie popełniłem błąd???

Acha! Zapomniałem dodać że on chce zostać jutjuberem i strimerem :|
@axeld tak. Jest tylko kilka "ale":
Na pc masz możliwość pójścia wyżej niż 60 fps (z doświadczenia powiem ze warto). Raz kupiony sprzęt możesz sobie "ulepszać" co jakiś czas. Z odrobiną kabla nawet sobie podłączysz pod telewizorek + bt pad. Jak ktoś gra dużo to różnica cen steam-psn szybko będzie odczuwalna. Nie wiem jak się generacja rozwinie ale znając życie jeśli na konsolach będą chcieli utrzymać 60 fps to grafika trochę oberwie
A on gra tylko w Minecraft, Fortnite i Roblox - jestem załamany! - gdzie popełniłem błąd???

Acha! Zapomniałem dodać że on chce zostać jutjuberem i strimerem :|


@axeld: znam pare podobnych sytuacji, na szczescie nie z rodziny. RTX2060 jak dla mnie troche nie ma sensu, to juz wolalbym poszukac uzywanego GTXa 1080
@dirtydenier: do takich gierek to nawet 1080 za mocny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@axeld: fakt RTX 2060 nie jest za mocny, podobnie jak nowszy 3060. Mimo to są zwykle bardziej opłacalne od mocniejszych RTXów. Odblokuj PW - przedstawię ci kilka fajnych opcji.
@axeld: To może ja jednak zapytam tak: Jaką najtańszą kartę musiałby mieć, żeby grać np. w Cyberpunk, Assasins Valhalla itp. nowe gry, na ustawieniach wysokich, Full HD w 60 klatkach?